Franz Babinger Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Franz Babinger Kimdir?

Franz Babinger Kimdir?

   

Franz Babinger Kimdir?

Franz Babinger Kimdir? Franz Babinger hayatı, Franz Babinger biyografisi, Franz Babinger eserleri, Franz Babinger hakkında bilgi


Franz Babinger; Alman tarihçisi ve Türkoloğudur (Weiden 1891-Durazzo 1967). Alman üniversitelerinde İslâm sanatı tarihi ve Doğu dilleri öğrenimi gördü. Birinci Dünya Savaşı yıllarında gönüllü subay olarak Türkiye"de görev yaptığı sürede bilgilerini geliştirme fırsatını buldu, savaş sonunda çeşitli üniversitelerde yetkili öğretim üyesi olarak çalıştı (1920-1933); Nazilerin etkisiyle bir süre Romanya"da kaldı (1933-1945); Münih"te Yakındoğu tarihi ve Türkoloji profesörlüğüne getirildi (1947). İslam Ansiklopedisinin Türkler ve Türklükle ilgili lOO"den fazla önemli maddesini yazdı.

Başlıca eserleri: Şeyh Bedreddin (1921); Die Geschihtschreiher der Osmanen und ihre werke (Osmanlı Tarihçileri ve Eserleri) 1927; Rumeische streifen (Rumeli Akınları) 1937; Mehmed der Eroberer und Seine Zeit, Weltenstürmer Einer Zeitenwende (Fatih Sultan Mehmet ve Zamanı; Bir Çağ Sonunun Akıncısı) 1953; Aufsatze und Abhandlungen zur Gesch Südasteuropas und der Levante (Güneydoğu Avrupa ve Levanten Üzerine Bilimsel Araştırma ve Makaleler) 3 cilt, 1962-1976.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna