Edgar Allan Poe kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Edgar Allan Poe kimdir

Edgar Allan Poe kimdir

   

Edgar Allan Poe kimdir

Edgar Allan Poe hayatı, Edgar Allan Poe biyografisi, Edgar Allan Poe eserleri, Edgar Allan Poe şiirleri. Edgar Allan Poe kimdir, Edgar Allan Poe hakkında bilgi.
 


Edgar Allan POE, ABD"li şair ve yazardır (Boston 1809-Baltimore 1849). İki yaşındayken yitirdiği ana babası gezici tiyatrolarda oyunculuk yapıyorlardı. Çocuğun bakımını üstlenen zengin tacir John Allan ona adını verdi. İngiltere"de (1815-1820), sonra Richmond"da okuttu, Virginia Üniversitesi"ndeki öğrenciliğine kadar destekledi (1826). West Point"deki Harp Okulu"na girdiyse de (1830) disipline uymadığı için oradan da uzaklaştırıldı (1831), bir yandan şiire emek verirken, bir yandan da gazetecilik yaşamına girdi, bazı yayın organlarının yönetimlerinde görev aldı (1835-1836), evine sığındığı teyzesinin 14 yaşındaki kızı Virgina Clemm ile evlendi (1836). Philadelphia"da çıkan dergilerde çalıştı (1841-1843), hiçbir yerde rahat edemeyen tedirgin mizacının etkisiyle New York"a geçti (1844), vazgeçilmez bir tutkuyla kendini içkiye kaptırdı, eşinin vakitsiz ölümünden (1847) sonra kendini büsbütün kapıp koyuverdi, bir sabah Baltimor meyhanelerinden birinin kapısında can çekişirken bulundu, kurtarılamadı (7 Ekim).

Edebiyata Byron etkisinde görünen romantik şiirlerle başlamıştı: Tamerlane and Other Poems (Timurlenk ve Başka Şiirler) 1827, Ali Araff Tamerlane and Minör Poems (Araf, Timurlenk ve Başka Şiirler), Poems (Şiirler) 1831. Gittikçe gelişen yeteneğiyle yitirilmiş güzellikler ardından duyulan karasevdalı tutkuları şiirleştirmede daha büyük başarı gösterdi: The Raven ana Other Poems (Kuzgun ve Başka Şiirler) 1845. Eureka: A Prose Poem (Eureka: Düzyazı Şiir) 1848. İkinci başarı türü, küçük öykü oldu. İlkin gazete, dergilerde yayımlanan bu ürünleri zamanla polis öykülerinin ilk ve en olgun örneklerinden sayıldı: İşitilmedik Hikâyeler (Tales of the Erotesque and Arabesque), 2 cilt, 1840; Tales (Öyküler) 1845; The Narrative of Arthur Gordon Pym (A.G.P."in Anlatısı) 1838, uzun öykü; The Literati (Eleştiriler, öl. s. 1850). Adının ve eserinin yayılıp yankılanmasında Fransız şairi Charles Baudelaire"nin (1821-1867) büyük etkisi oldu.

Onun ve Mallarme"nin çevirileri Fransızca yoluyla dünya edebiyat çevrelerini etkiledi, o yolla bizim dilimize de yansıdı (Melih Cevdet Anday"ın çevirdiği Annabel Lee şiirinin çevirisi çok kişinin ezberindedir).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna