Damat Rüstem Paşa kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Damat Rüstem Paşa kimdir

Damat Rüstem Paşa kimdir

   

Damat Rüstem Paşa kimdir

Damat Rüstem Paşa kimdir, Damat Rüstem Paşa hayatı, Damat Rüstem Paşa hakkında bilgi. Damat Rüstem Paşa Dönemi, Damat Rüstem Paşa hakkında bilgi


RÜSTEM PAŞA, Osmanlı sadrazamı (Bosna 1500-İstanbul 1561). Hırvat deşirmesidir. Enderun"da yetişti. 1526′ da Kanuni Sultan Süleyman"ın Mohaç Seferi"ne katıldı. Sefer dönüşünde Diyarbakır Beylerbeyliği"ne, kısa bir süre sonra da Anadolu Beylerbeyliği"ne atandı ve üçüncü vezir olarak divana girdi.

1539 padişahın Hürrem Sultan" dan olan kızı Mihrimah Sultan ile evlenerek 1541′de ikinci vezirliğe yükseldi. 1544′te Hadım Süleyman Paşa" nın yerine sadrazam oldu. Sadrazamlığı sırasında Hürrem Sultan"ın isteği doğrultusunda davranarak Şehzade Beyazit"e saltanat yolunu açabilmek için, Şehzade Mustafa"nın bir entrika sonucu öldürülmesinde önemli rol oynadı. Yeniçerilerin sert tepkisi nedeniyle 6 Ekim 1553′te sadrazamlıktan alındı. Hürrem ve Mihrimah sultanların çabalarıyla 1555′de ikinci kez sadrazam oldu ve ölünceye kadar bu görevde kaldı. Çok zengin olan ve cimriliğiyle tanınan Rüstem Paşa, İstanbul Tahtakale"de çinilerinin güzelliğiyle ünlü Rüstem Paşa Camisi"nden başka, Rumeli ve Anadolu"da pek çok cami, medrese imaret ve çeşme yaptırdı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna