Constantin Brancusi Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Constantin Brancusi Kimdir?

Constantin Brancusi Kimdir?

   

Constantin Brancusi Kimdir?

Constantin Brancusi  Kimdir? Constantin Brancusi  Hayatı, Constantin Brancusi  Biyografisi, Constantin Brancusi  Eserleri, Constantin Brancusi  Hakkında bilgi...

 

Constantin Brancusi  (1876-1957)

Çağdaş soyut heykelin öncüsü sayılan Brancusi bir köylü ailesinden geliyordu. Tahta oyma tutkusu çok küçük yaşta başlamıştı. Okuma yazmayı kendi kendine öğrenen Brancusi, 18 yaşına gelinceye kadar birçok işe girip çıktı. 1896'da Bükreş Güzel Sanatlar Okulu'na girmeyi başardı. Olanaklarını zorlayarak Paris'te çalışmaya başladı. Yapıtlarına büyük bir hayranlık duyduğu Rodin'in etkisinde ve gölgesinde kalmamak için, onun atölyesinde çalışmayı kabul etmedi. Brancusi'nin heykelleri yalınlıkları ve geometrik biçimleriyle dikkati çeker. Modellerini önce meşe ya da kestane ağacından yontan sanatçı, daha sonra bunları mermere ya da tunca uyguladı.

Gökyüzüne doğru sonsuza kadar uzanabileceği izlenimini veren, üst üste konmuş simetrik parçalardan oluşan Sonsuz Sütun Brancusi'nin soyut heykellerinin en güzel örneklerinden biridir. Brancusi'nin atölyesinde bulunan 80'in üzerinde heykel, kendi yaptığı mobilyalar, kullanmış olduğu araç ve gereçler bugün Paris Kenti Modern Sanat Müzesi'ndedir.

Brancusi'nin "Sonsuz Sütun" adlı eseri (Romanya'nın Targu Jiu kentindedir.)

Brancusi'nin diğer eserlerinden bazıları;

Brancusi'nin "Öpücük Kapısı" adlı eseri (Romanya'nın Targu Jiu kentindedir.)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna