Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir?

Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir?

   

Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir?

Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir? Barbaros Hayrettin Paşa hayatı, Hayrettin Hızır Reis dönemi, Barbaros Hayrettin Paş donaması, Barbaros Hayrettin Paş denizlerdeki başarısı, Osmanlı Barbaros Hayrettin Paşa hakkında bilgi. Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi nerededir? Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi ne zaman yapılmıştır, Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi hakkında bilgi.


Barbaros Hayrettin PaşaBarbaros Hayrettin Paşa; Osmanlı denizcisi (Medilli 1478 – İstanbul 1645) Asıl adı Hızır. Ağabeyi Oruç Reis"e Avrupalıların verdiği Barbaros unvanıyla ün yaptı. Osmanlı hizmetine girince de Yavuz Sultan Selim Hayrettin adını verdi. Genç yaşta oturaklı bir gemi ile ticarete başladı. Oruç Reis, Rodos şövalyelerine tutsak düşünce Bodrum"a ağabeyi ile gitti. Birlikte Kuzey Afrika kıyılarına uzandı. Daha sonra Cerbe Adası"nı üs edindi. Oruç ve Hızır kardeşler, İtalya kıyılarına akınlara başladılar. 1512′de Bicaye"yi İsopanyollardan almak için harekete geçen Oruç Reis, kolundan yaralandı. Halkulvad"a saldırısını püskürttükten sonra Andrea Doria güçlerini de yenilgiye uğratıp, 1513′de Cicelli Limanı"nı ele geçirdiler. Ziyaret için Midilli"ye geldikleri zaman Kemal Reis"in yeğeni Muhyittin Reis ile Yavuz Sultan Selim"e değerli armağanlar gönderip yardımını istediler. Padişah kendilerini gemi bakımından da destekledi. Böylece gemi sayısı 12′ye çıkan Barbaros kardeşler, 1516′da İspanyol işgalinden kurtulmak isteyen Cezayir kentine yardım etmeye gittiler. 1517′de Tenes ve Tlemsen de egemenlikleri altına girdiyse de 1518′de yerli Araplarla anlaşan İspanyolların Tlemsen"i kuşatmaları sırasında Oruç Reis şehit düştü. Bunun üzerine Hızır Reis, Osmanlı Devleti"nin hizmetine girerek padişahtan yardım istedi. Yavuz Sultan Selim onun hizmetini kabul ederek 1519′da kendisini Cezayir Beylerbeyliği"ne adadı. Cezayir"in Osmanlı topraklarına katılması üzerine Akdeniz"de kıyısı bulunan birçok ülke ortak bir donanma hazırlayarak Barbaros Hayrettin"in üzerine saldırdılarsa da yenildiler. Barbaros 8-9 yıl içerisinde Cezayir"in çeşitli kentlerinde garnizonları bulunan İspanyolları buradan çıkardı. 1528′de donanmasındaki gemi sayısını 35′e çıkararak İspanya"daki Müslümanların yardımına koşup kıyıdaki kentlere baskın yaptı ve Balear Hristiyanların eline geçen Endülüs"ten 70 bin kadar Müslümanı Kuzey Afrika"ya götürdü. 1530′da da Cezayir"in karşısındaki Penon Adası"nı İspanyollardan aldı. 1531′de de Andrea Doria"nın Şerşel Adası"na yaptığı saldırıyı başarısızlığa uğrattı.

1532′de Andrea Doria"nın Osmanlılara ait Modon Adası ile Balya-Badre"yi ele geçirmesi üzerine Kanuni Sultan Süleyman Onu Kaptan-ı Deryalığa getirdi. 1533′de İstanbul"a gelerek İstanbul Tersanesi"ni genişletti ve 80 gemilik bir donanmayla 1534 yazında Akdeniz"e açıldı. Güney İtalya kasabalarını vurduktan sonra Tunus"u da ele geçirdi. 1538 baharında Venedik işgalindeki adaları ele geçirmek için Ege Denizi"ne açıldı. Skiathos Şira, Paroş, Antiparos, Egine, Nakşe, Mürted, Andros, Kerpe ve Kaşot adalarını aldıktan sonra Yunan denizine geçti. İspanya, Papalık, Venedik, Portekiz ve birtakım küçük devletin gemilerinden oluşan Haçlı Donanması Korfu"da toplandı. 250′den fazla savaş gemisine sahip olan düşman donanmasına karşılık Osmanlıların 122 gemisi vardı. Preveze"de karşı karşıya gelen iki donanma (Preveze Deniz Savaşı), 28 Eylül 1538 günü büyük bir deniz savaşı yaptılar. Barbaros Hayrettin"in yönetimindeki Osmanlı donanmasının üstün başarı göstererek kazandığı bu zafer denizcilik tarihinin önemli olaylarından biridir. Savaştan sonra yeniden Kanuni"ye yanaşmaya çalışan Fransa Kralı, Şarklen"e karşı Akdeniz"de ortak bir deniz harekatı yapmayı önerdi. 1543′de yeniden Akdeniz"e açılan Barbaros Hayrettin Marsilya"da Fransızlar tarafından törenle karşılandıysa da V. Karl"ın elinde bulunan Nice Kalesi"nin kuşatılmasında Fransızların gevşek davranması sonucu Osmanlı Donanması kışı geçirmek üzere Toulon"a çekildi. Altı ay kadar burada kaldı ve Fransa kralının Şarlken ile anlaşması sonucu İstanbul"a hareket etti. Dönerken Cenova"da tutsak bulunan Turgut Reis"i de kurtardı. Nice Kuşatması"ndan sonra Fransa Kralı"yla barış yapan Şarlken"in Osmanlı padişahıyla anlaşmak istemesi üzerine yeni bir deniz seferi düzenlemedi. İstanbul"da bir süre tersane işleriyle ilgilendi. Mezarı Beşiktaş"ta sağlığında yaptırdığı türbesindedir


Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi;

İstanbul"un Beşiktaş İlçesi"nde aynı adla anılan parkın içinde yer alır. 1541′de Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Sekizgen gövdeli, kubbeli, düzgün kesme taşla yapılmış yalın görünümlü bir yapıdır. Önünde, iki kolon üzerindeki kemerlere oturan aynalı tonozlu ve tek gözlü bir revak bölümü yer alır. Türbenin üstü 8.25 m çapında, basık tanburlu, sivrice bir kubbeyle örtülüdür. Silmelerle çevrelenmiş iki sıra pencerelerle kurulan cepheleri, klasik Osmanlı dönemi mimarlığının oran ve özelliklerini yansıtır. Alçı tepe pencereleri dairesel peteklidir. İçindeki sandukaları kuşatan şebekeler ve pencere kanatlarındaki özenli ahşap işçilik dikkat çekicidir. Kubbenin iç yüzeyi renkli kalem işleriyle bezelidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna