Aşık Paşazade Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Aşık Paşazade Kimdir?

Aşık Paşazade Kimdir?

   

Aşık Paşazade Kimdir?

Aşık Paşazade Kimdir? Aşık Paşazade hayatı, Aşık Paşazade biyografisi, Aşık Paşazade eserleri, Aşık Paşazade Hakkında bilgi...

 


Aşık Paşazade; Tarihçi (Amasya 1400-İstanbul 1502 ?). 14. yüzyılın şair ve mutasavvıflarından Âşık Paşa"nın üçüncü kuşaktan torunudur. Yaşamı üzerine kesin bilgi yoktur.

Eseri: Âşık Paşazade (Aşık Paşaoğlu) Tarihi, (Tevârih-i Al-i Osman: Osmanlı Soyunun Tarihi). Derviş Ahmet Âşıki adıyla anılan Âşık Paşazade, Süleyman Şah"tan başlattığı Osmanlı tarihini Fatih döneminin sonuna kadar getirir (1482). Arada nazım parçaları da bulunan bu 166 bölümlük (bâb) yazma eser, çeşitli kişilerin eklemeleriyle sürdürüldüğü gibi, elde bulunan 14 yazma nüshası da kopya edenlerin (müstensih) ihmal ve yanlışları yüzünden birbirini tutmaz. Görgü, bilgi ve araştırmalarına dayanarak yazdığı II. Murat ve Fatih dönemleri öncesini de başka tanıkların bilgilerine dayandırır. Dilce yalın, anlatımı açık seçik olan eser (yazım başlangıcı 1476) çeşitli nüshaları değerlendiren bilim adamlarınca bastırıldı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna