Arturo Toscanini kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Arturo Toscanini kimdir?

Arturo Toscanini kimdir?

   

Arturo Toscanini kimdir?

Arturo Toscanini kimdir? Ünlü İtalyan müzisyen Artıro Toscanini, Arturo Toscanini Biyografisi, Arturo Toscanini Eserleri,Arturo Toscanini resimleri, Arturo Toscanini Hakkında bilgi...


Arturo Toscanini İtalyan orkestra yöneticisidir. İtalya Parma"da 1867 yılında dünyaya gelmiş 1957 sensinde Amerika New York"ta ölmüştür. Parma Konservatuvarı"nda öğrenim gördü. 1885′te Reggia Operası"nda viyolonsel çalmaya başladı. Ertesi yıl koro yöneticisi yardımcısı oldu. Aynı yıl Aida"yı ezbere çaldırarak 19 yaşında ilk konserini yönetti. Bu olay dünyada yankılar uyandırdı. 1887′de La Scala"nın orkestrasında viyolonsel çalmaya başladığı sıralarda Verdi ile tanıştı. 1898′de La Scala"nın orkestra yöneticisi oldu.

1908′te New York"a giderek Metropolitan Operası"nın müzik yönetmeni oldu. Birinci Dünya Savaşı yıllarında yaralananlar için konserler verdi, askeri bandolar yönetti. Mussolini ile politik anlaşmazlıkları nedeniyle 1928′de yeniden ABD"ye giderek 1936′ya kadar New York Filarmoni Orkestrası"nı yönetti. 1937′de NBC"de (National Broadcasting Corporation) bir radyo orkestrası kurdu. Çok değişik bestecilerin eserlerini yorumlarken tüm konserlerini ezbere yönetti. Her zaman ödün vermeyen aşırı sert disipliniyle tanınan Toscanini özellikle İtalyan operalarıyla başarı kazandı.

 

Arturo Toscanini Resimleri

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna