Arabistanlı Lawrence kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Arabistanlı Lawrence kimdir

Arabistanlı Lawrence kimdir

   

Arabistanlı Lawrence kimdir

Arabistanlı Lawrence Hayatı? Arabistanlı Lawrence Biyografisi? Arabistanlı Lawrence Eserleri? Arabistanlı Lawrence olarak tüm dünyada bir üne sahip olan Thomas Edward Lawrence hakkında bilgi. Arabistanlı Lawrence kimdir

 

Arabistanlı Lawrence kimdir (1888-1935)
Thomas Edward Lawrence - Arabistanlı LawrenceBir İngiliz askeri ve yazarıdır. Birinci Dünya Savaşı sırasındaki maceraları ile dünyada özellikle Türkye"de “Arabistanlı Lawrence” diye tanınır.(d. 15 Ağustos 1888, Tremadoc, Caernarvonshire, Galler – ö. 19 Mayıs 1935, Clouds Hill, Dorset, İngiltere)

T.E. Lawrence Galler Tremadoc"ta 15 Ağustos 1888 yılında doğmuştur. İngiltere Dorset"te 19 Mayıs 1935 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Oxford Üniversitesi"nde arkeoloji ve Yakın Doğu Tarihi okudu. Birinci Dünya Savaşı başladığı zaman İngiliz hükümeti hesabına bir arkeolog olarak çalışıyordu. Savaş sırasında askeri görevini yerine getirmek üzere Mısır"a gönderildi. Daha sonra burada bir İngiliz albayı olarak Araplar"ı Osmanlı hükümetine karşı isyan etmeye teşvik etti. Bu isyanı gerçekleştirebilmek üzere Araplar"la birlikte çalıştı.

Lawrence"ı Araplar bir Arap kahramanı olarak ilan ettiler. İngilizler ise onu madalyalarla taltif ettiler. Bugün dahi çoğu Arap ülkesinde ve ya şehrinde İngilizlerin kendilerine aslında ne kadar büyük kötülük yaptığının hala farkında olmayan Araplar Lawrence"ın isimlerini hotellere, yollara v.s. yerlere vermeye devam etmektedirler.

Lawrence “Arabistan"ın Taçsız Kralı” olarak anılmaya başladı. 1921′de ise Arabistan ve Arap halkı hakkındaki bilgileri ile tecrübeleri göz önünde bulundurularak Lawrence Arabistan"ın idaresi ile ilgili işlerin yönetmenliğine getirildi. 1922′de bu görevinden istifa ederek İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri"ne gönüllü olarak girdi.

Hakkında ileri sürülmekte olan iddialardan dolayı burada da fazla kalamayarak hava kuvvetlerinden tank birliklerine geçti. 1925′te ise yeniden hava kuvvetlerine katılmak istediği için Adını Ross olarak değiştirdi ve bir süre Hindistan"da kaldı. 1935′te İngiltere"de bir motorsiklet kazasında öldü. Hikmetin Yedi Direği adlı anıları taraflı bir görüşle yazılmış fakat buna rağmen oldukça popüler olmuştur.

Lawrence kendi anılarında yüzlerce İngiliz ajanının tarafından yapılmış hemen hemen her şeyi kendine mal etmesi Lowell Thomas"ın Lawrence"ı bir kahraman gibi göstermesi yüzünden haketmediği bir üne kavuşmasını sağladı.

Dİğer yazarlarda bu abartı dolu anılar ve bilgilerden etkilenip aynı yolda eserler üretmesi sebebi ile artık bir fenomene dönüştü. Özellikle 1962 yapımı ve bir kısmı hayal edilerek yazılmış bir senaryoya sahip olan “Arabistanlı Lawrence” filmi ile artık önüne geçilemeyecek bir ün ve şöhrete öldükten çok sonra sahip olmuş oldu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna