Antonie van Leeuwenhoek kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Antonie van Leeuwenhoek kimdir?

Antonie van Leeuwenhoek kimdir?

   

Antonie van Leeuwenhoek kimdir?

Antonie van Leeuwenhoek kimdir? Antonie van Leeuwenhoek Kısa Hayatı Antonie van Leeuwenhoek"ın hayatı, Antonie van Leeuwenhoek başarıları, Antonie van Leeuwenhoek Çalışmaları? Antonie van Leeuwenhoek Eserleri? Antonie van Leeuwenhoek hakkında bilgi.

Tam adı Antonie Philips van Leeuwenhoek"dir. 24 Ekim 1632 yılında dünyaya gelmiştir. Hollandalı bir bilgin ve aynı zamanda bir tüccardır. Geliştirdiği bir mikroskopla ilk defa bakterileri görmüş, resmini çizmiş, açıklamıştır. Leeuwenhoek (levenhuk) bu keşfiyle hekimlerin bazı hastalıklara bakterilerin sebep olduğunu anlamalarına yol açması bakımından tıp alanında çok önemli bir yol açmıştır. Antonie van Leeuwenhoek Mikrobiyoloji biliminin babası sayılmaktadır.

Leeuwenhoek, Hollanda"nın Delft şehrinde bir sepetçinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Bir süre için Amsterdam"a giderek burada bir tüccarın yanında çalıştıktan sonra Delft"e döndü. Orada bütün ömrünü çok küçük hücreleri bile göstermeye yeterli mikroskoplar yapabilmek için harcadı.

Leeuwenhoek"un hayvanlar alemi ile ilgili araştırmaları buluşları da bilimsel bakımdan çok değerlidir. Bit, karınca, denizde yaşıyan kabuklu hayvanlar, yılan balığı, bazı tek hücreliler üzerinde yaptığı incelemeler o zamana kadar bu hayvanların oluşumu hakkında edinilmiş fikirlerin yanlış olduğunu ortaya koymuştur. Leeuwenhoek"un yaşadığı çağda bilginler bu hayvanların daha birçok canlılar gibi tozdan var olduklarına inanıyorlardı. Leeuwenhoek mikroskopla yaptığı çalışmaları sonunda bunların nasıl oluştuklarını en ince ayrıntıları ile açıklamıştır.

Antonie van Leeuwenhoek 26 Ağustos 1723 tarihinde tam 91 yaşında iken Hollanda"nın Delft şehrinde hayata gözlerini yummuştur.


Antonie van Leeuwenhoek Kısa Hayatı

Mikroorganizmaları gören ilk bilimci.

1632
24 Ekim"de Hollanda, Delf"te doğdu.

1648
Warmond şehrinde aldığı temel eğitimin ardından bir manifaturacıda çıraklığa başladı.

1652
Delf"te kendi kumaş işini kurdu.

1660
Delf"te defterdar müdürlüğüne atandı. Bu görev, bilime yönelik hedeflerini gerçekleştirmede mali destek sağladı.

1671
Önceleri kumaş inceleme amacıyla lens kesmeye ve mikroskop üretmeye başladı.

1673
Kraliyet Akademisi ile mikroskobik keşiflerine yönelik yazışmalara başladı. Bu ilişki hayatının geri kalanında devam etti.

1674
Yağmur suyu ve salya içindeki “çok küçük hayvancıklar” şeklinde tanımladığı bakterileri ve protozoayı (tek hücreliler) keşfetti.

1677
Hayvan ve insan spermatozoasını (sperm hücreleri) gözlemledi ve tanımladı.

1680
Kraliyet Akademisi üyeliğine seçildi.

1683
İnsan kılcal damarlarını keşfetti ve onları ilk doğru tanımlayan kişi oldu.

1716
Bilimsel başarılarına karşılık Louvain College of Professors tarafından gümüş madalya verildi.

1723
26 Ağustos"ta 91 yaşında Delf"te öldü.
 

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna