Alfred Dreyfus Kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Alfred Dreyfus Kimdir

Alfred Dreyfus Kimdir

   

Alfred Dreyfus Kimdir

Alfred Dreyfus kimdir, Alfred Dreyfus hayatı, Alfred Dreyfus Davası, Alfred Dreyfus Dava Sonuçları, Dreyfus davasında ne oldu? Dreyfus ne ile suçlanmıştı, Alfred Dreyfus biyografisi. Alfred Dreyfus ile ilgili bilgi.Alfred dreyfus resmıAlfred Dreyfus; Fransız askeridir. (Mulhouse 1859-Paris 1935)

Alsaceli olup yüzbaşı rütbesiyle Genelkurmay Başkanlığında çalışırken bir yazı benzerliğine dayanarak Paris"teki Alman askeri ataşesine gizli askeri belgeler vermekle suçlandı. Ekim 1894′te tutuklandı, yargılanması sonucu rütbeleri söküldü ve Şeytan Adası"nda ömür boyu hapse mahkum edildi (Aralık 1894). 1896′da Fransız haber alma servisinin yeni başkanı Pisquart"ın asıl suçlunun Ezterhazy adlı subay olduğunu öne sürmesi ve Dreyfus"ün yeniden yargılanmasını istemesi, olayı kamuoyuna duyurdu, boyutlarım büyüttü. Esterhazy"nin Ocak 1898′de yargılanıp aklanmasıyla Dreyfus davası yeniden görülemedi. Meline Hüküme-ti"nin Dreyfus olayının kapandığını bildirmesine karşın kamuoyu Dreyfus yanlısı kampta; sağ kanat politikacıları, Yahudi karşıtları ve din adamları karşıt kampta kutuplaştılar. Esterhazy"nin aklanmasından sonra yazar Emile Zola, Aurore gazetesinde cumhurbaşkanına seslenen “Suçluyorum” diye bir yazı yayımlayarak Dreyfus"u savundu. Bunun üzerine Zola, 1 yıl hapis ve 3.000 Frank cezaya çarptırıldı. Dreyfus davası sırasında dava dosyasına sahte belgeler katan bir başka subayın ortaya çıkarılmasından sonra hükümet Yargıtay"ı Dreyfus davasmm yeniden görüşülmesini izlemekle görevlendirdi. Ağustos 1899′da Rennes" de bir harp divanı toplandı ve Dreyfus hafifletici nedenler göz önüne alınarak 10 yıl hapse mahkûm edildi; birkaç gün sonra da Loubet tarafından bağışlandı. Ancak olayların etkileri büyüyerek sürdü ve III. Cumhuriyet"in en önemli siyasal bunalımlarından birini yarattı. 1906′da Yargıtay, Rennes harp divanının kararını bozarak Dreyfus"ü tümüyle akladı. Daha sonra binbaşı rütbesiyle yeniden orduya alınan Dreyfus"e Légion d"Honneur nişanı verildi. Savaş sırasındayarbay rütbesindeyken yaş sınırından emekli oldu.

Alfred Dreyfus Davası

Fransız tarihinde ünlü bir davadır. 1894 yılında, Fransa"nın askeri sırlarını Almanlara satmakla suçlanan Yüzbaşı Alfred Dreyfus"un davası sadece Fransa"da değil aynı zamanda bütün dünyada yankılar uyandırmıştır. Dava bittikten sonra da yıllarca bu casusluk olayının dedikodusu sürüp gitmiştir.

Almanların Paris"te ki askeri ateşesi Binbaşı Max von Schwartzkoppen"e gönderilen bir mektup üzerine Yüzbaşı Dreyfus vatana ihanet suçundan askeri mahkemeye verilmişti. Alman askeri ateşesine gelen mektupta Fransızların gizli askeri planlarının özeti yazılıydı. Dreyfus"un el yazısıyla bu mektuptaki yazı birbirine uyduğu için yüzbaşının suçlu olduğu tahmin edilmişti. Mahkemede Dreyfus masum olduğunu iddia ettiyse de kimse onu dinlemiyordu. Sanık mahkum oldu.

Dreyfus"un suçlu görülmesinin bir sebebi de bir Musevi ailesinin çocuğu olmasıydı. Ondan sonra iki yıl kadar Dreyfus davası unutuldu.

1896′da Fransız gizli polis teşkilatının başında yer alan Picquart, bahsi geçen mektubu Dreyfus"un yazmadığını asıl yazan şahsın Binbaşı Ferdinand Esterhazy olduğunu ileri sürdü. Fakat Dreyfus aleyhtarları polis şefini çabuk susturdular. Bir yıl sonra Dreyfus"un erkek kardeşi Mathieu meseleyi yeniden canlandırdı ve davanın yeniden görülebilmesi için çalışmaya başladı. Artık bütün Fransa Dreyfus Davası ile ilgileniyordu. İşe part i çekişmeleride karıştı. Soayalistlerle Cumhuriyetçiler Dreyfus"un tarafını tutuyorlardı. Muhafazakarlar ise Dreyfus"un suçlu olduğuna inanıyor ve iddia ediyorlardı. Bu arada Binbaşı Esterhazy de Askeri Mahkemeye verildi. Mahkeme sonunda suçsuz bulundu ve serbest bırakıldı.

O sıralarda ünlü Fransız yazarı Emile Zola “İtham Ediyorum!” isimli bir yazı yayımlayarak Dreyfus"un savunmasını yapınca mahkemeye verildi ve hapse mahkum edildi. Clemenceau, Rousseau, Anatole France, Joseph Reinach ve Charles Peguy gibi yazarlar da Dreyfus"un tarafını tutmaya başladıkları için aksi kanaatte olanlar yavaş yavaş nüfuzlarını kaybediyorlardı. 1898′de bir intihar olayı Dreyfus"un suçsuz olma ihtimalini güçlendirdi. Binbaşı Esterhazy"i kurtarmak için suçu Yüzbaşı Dreyfus"un üstüne atan Binbaşı Henry kendini öldürmüştü.

Artık Dreyfus"un suçsuz olduğunda kimsenin şüphesi kalmamıştı. Dreyfus yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı, hiç beklenmediği halde gene suçlu ilan edildi. Yalnız bu defa hapis cezası azaltılmıştı. Cumhurbaşkanı Loubet, Dreyfus"u affettiği halde davanın dedikodusu sona ermedi. Nihayet 1906′da Dreyfus, Yüksek Mahkemede beraat etti. Orduya dönmesine de izin verildi. Hemde binbaşı rütbesi ile devam edecekti. Dreyfus"a aynı zamanda Legion d"Honneur nişanı verildi. Dreyfus Binci DÜnya Savaşı sürerken general oldu. 1930′da Alman askeri ateşesi Shwarztkoppen"in anıları yayınlanınca Dreyfus"un suçsuzluğu bir kere daha ortaya çıktı.

Bu olay, Fransa"da Kiliseyle devletin birbirlerinden ayrılmasını kolaylaştırması bakımından da ayrıca bir önem taşır. Öte yandan suçsuz iken İeytan Adasına sürgüne gönderilen Dreyfus"un hayatını birçok yazar konu olarak ele almıştır. Bu konuya dair birçok filmde çevrilmiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna