Abdurrahman Şeref Bey Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Abdurrahman Şeref Bey Kimdir?

Abdurrahman Şeref Bey Kimdir?

   

Abdurrahman Şeref Bey Kimdir?

Abdurrahman Şeref kimdir? Abdurrahman Şeref nerde doğmuştur? Abdurrahman Şeref Efendi hayatı web sayfamızda. İşte Abdurrahman Şeref Bey eserleri, Abdurrahman Şeref hakkında tüm deyaylar.


Abdurrahman Şeref Bey; Tanınmış tarihçilerimizden ve siyaset adamlarımızdandır. İmparatorluk tarihçilerinin sonuncusudur. Aslen Safranbolu'lu olup 1932 yılında İstanbul'da doğmuştur. Galatasaray Lisesinde okuduktan sonra bir zaman muhtelif okullarda dersler vermiş, sonra Mülkiye Mektebinde 16, Galatasaray Lisesinde de 14 yıl müdürlük etmiştir. 1908 inkılabından sonra Defteri Hakani Nazırı, Evkaf Nazırı, Şurayı Devlet Reisi oldu. Saltanat hükümetinin kaldırılmasına kadar Ayan Meclisinde de bulundu. 1923 te, Türkiye Büyük Millet Meclisi ikinci devresine İstanbul milletvekili olarak girdi. En yaşlı üye olduğu için 2. dönem meclisini başkan olarak açtı. 1925 tarihinde ölen Abdurrahman Şeref'in cenazesi Edirnekapı dışındaki aile mezarlığına defnedildi.


Siyasi hayatında büyük bir varlık göstermiş değildir. Onun memlekete asıl hizmeti, verdiği dersler ve yazdığı yazılarla olmuştur. Osmanlı tarihi üzerinde büyük bir ihtisası vardı. Meşrutiyetten biraz sonra devlete tayin edildi. Aynı zamanda ilk defa teşkil edilen Tarihi Osmani Encümeni başkanı oldu. Eserlerinin en önemlisi iki ciltlik Tarih-i Devlet-i Osmaniye dir. Gene tarihe ait hazırladığı gayet büyük bir eseri Galatasaray yangınında yanmıştır. Vakanüvis tarihlerinin sekizinci cildinde yazıları vardır. Meşrutiyetin ilanından Mehmet Reşat"ın ölümüne kadar olan vakaları yazmıştır.
 

Abdurrahman Şeref Efendi'nin Eserleri;
 

Fezleke-i Tarih-i Düvel-i İslamiye (1883), Coğrafya-i Umumi (1884-98), Tarih-i Devlet-i Osmaniye, 2 cilt (1891-94), İstatistik ve Coğrafya-i ümranı (1899) İlm-i Ahlak (1893-1903), Harb-i harızm Menşei (1916), Tarih Musahebeleri.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna