Abebe Bikila Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Abebe Bikila Kimdir?

Abebe Bikila Kimdir?

   

Abebe Bikila Kimdir?

Etiyopyalı maratoncu Abebe Bikila Kimdir? Abebe Bikila'nın hayatı, Abebe Bikila biografia web sayfamızda. İşte Abebe Bikila başarıları (kariyeri) ve hakkında tüm detaylar...

Abebe Bikila 1960′lı yılların en meşhur ve en başarılımaratoncusu olarak tarihe geçmiş bir sporcudur. Etiyopyalı olan Abebe Bikila Olimpiyat Oyunları tarihinde altın madalya kazanma  başarısı göstermiş ilk Siyahi Afrikalı sporcu ünvanını da taşır. 1960 yılında Roma'da ve 1964 yılında Tokyo'da gerçekleştirilen olimpiyatlarda üst üste altın madalya kazanmayı başarmıştır. 1960 Roma Olimpiyat oyunlarında ki derecesi 2:15:16.2 ; 1964 Tokyo Olimpiyat oyunlarında ise 2:12:11.2 lik dereceleri ile bu başarılara ulaşmıştır.


İtalya'da yapılan olimpiyatlara bir futbol maçında ayağı kırılan başka bir maratoncunun yerine ancak katılabilmiştir. O dönemki sponsor firma olan Adidas kendisine uygun ayakkabı bulamadığından çıplak ayakla koşmak zorunda kalmıştır. O dönemde hiç tanınmayan ve küçük görülen Afrika ülkelerini ve kendi ülkesi Etiyopya'yı çıplak ayak koşarak dünya rekoru kırarak tüm dünyaya kabul ettirmiş ve tanıtmıştır. O dönemin şöyle bir özelliğide vardı. Afrika ülkeleri yeni yeni bağımsızlıklarına kavuşuyorlardı ve İtalya'dan bağımsızlığını elde etmiş olan Etiyopyalı bir Afrikalı sporcu büyük bir azim örneği göstererek hem dünya rekoru kırmış hem de çıplak ayak ile yarış kazanmıştır. 1960-1965 tarihleri arasında dünyanın en başarılı maraton koşucusu olarak kabul edilmiştir. Uzunca bir dönem kendi kategorisinde düya rekorlarını elinde tutmuştur. 1968 Meksiko City Olimpiyatlarında maraton koşusunun 17. km. sinde sakatlanarak yarışı bırakmak zorunda kalmıştır. Abebe Bikila'nın şanssızlıklar yakasını bırakmamış ve 1969 yılında geçirdiği trafik kazasında sakat kalmış ve aktif sporculuk yaşantısını noktalamıştır. 1973 yılında 41 yaşında ike ise ölmüştür. Ölümünden 10 yıl sonra 1983 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından gümüş liyakat madalyası ile onore edilip ödüllendirilmiştir.


Abebe Bikila'yı dünya spor kamuoyu hiçbir zaman unutmamıştır. Adına filmler ve belgeseller çekilmiştir. Bir spor ayakkabı üretici firma ise onun adını taşıyan bir ayakkabı tasarlamıştır.

Abebe Bikila 1968 Yaz Olimpiyatları'ndaki maraton koşusunda ise 17. km'de sakatlanarak yarışı bıraktı. 1969'da geçirdiği bir trafik kazası sonucunda sakat kaldı. Abebe Bikila 1970 de okçuluğa yöneldi. 1973te geçirdiği beyin kanaması sonucu Abebe Bikila yaşamını yitirdi. Abebe Bikila'nın Ölümünden sonra 1983'te Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından gümüş liyakat madalyası ile ödüllendirildi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna