Abbas Bin Abdülmuttalip Kimdir..?
Ana Sayfa »Biyografi » Abbas Bin Abdülmuttalip Kimdir..?

Abbas Bin Abdülmuttalip Kimdir..?

   

Abbas Bin Abdülmuttalip Kimdir..?

Abbas Bin Abdülmuttalip Kimdir? Abbas Bin Abdülmuttalip Hz.Muhammet'in amcasıdır. İşte Abbas Bin Abdülmuttalip hayatı, biyografisi, ve Abbas Bin Abdülmuttalip hakkında tüm detaylar.

ABBAS bin ABDÜLMUTTALİP;

. (Medine 653)Mekke'nin önde gelen tüccarlarındandı. Büyük bir servete sahiptive faiz karşılığı borç para verirdi. Mekke"de hacılara su dağıtma (sikaye) görevi ona verilmişti.

Hz. Muhammet peygamberliğinin ilk yıllarında İslâmlığa yaptığı çağrıları kabul etmemekle beraber karşı da çıkmadı. Ebu Talip ölünce Hz. Muhammet'in koruyuculuğunu üstlendi ve ikinci Akabe biatında Hz. Muhammet ile birlikte bulundu. Bedir Savaşı"nda (624) Müslümanlara tutsak düştü. Fidyesi ödenerek serbest bırakıldı.

Bazı söylentilere göre bu sırada İslamlığı kabul etmiş, ancak bunu bir süre gizlemiş ve Hz. Muhammet'in ısrarı üzerine de Mekke"ye geri dönmüştür. Mekke"de kaldığı sürece boş durmadı ve Kureyş"in savaş planlarını yeğenine bildirdi. Mekke"nin fethinden önce Müslümanlığını açığa vurdu ve Hz. Muhammet'e katıldı, Mekke Reisi Ebu Süfyan"ı Hz. Muhammet"in yanına götürdü, o da İslâm Ordusu"nun gücünü anlayıp Mekkelilerin boş yere savunma savaşına girişmelerine engel oldu. Böylece Mekke kan dökülmeden alındı (630). Huneyn Savaşı"nda da Hz. Muhammet ile birlikte bulundu. Hz. Muhammet Veda Haccı sırasında faizin yasaklandığını duyururken kaldırdığı ilk faizin de amcası Abbas"a ait olduğunu belirtti.

Abbasi Devleti"nin halifeleri onun soyundan geldiler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna