William Harvey kimdir, neyi buldu
Ana Sayfa »Biyografi » William Harvey kimdir, neyi buldu

William Harvey kimdir, neyi buldu

   

William Harvey kimdir, neyi buldu

William Harvey 1 Nisan 1578 yılında Folkestone, Birleşik Krallık'ta dünyaya gelmiş İngiliz tıp doktoru'dur. William Harvey îtalya"da tıp okumuş, Londra'da doktorluğa başlamıştı. Bir hastanenin doktoru olduktan sonra, İnsan vücudu ile ilgili deneyler yapmış, bunların sonunda o zamana kadar inanılan teorilerin yanlış olduğunu bulmuştu. Uzun yıllar çalışıp doğruluğuna yüzde yüz inandıktan sonra kan dolaşımı ile ilgili, keşfini bir eserle 1628 yılında açıklamıştı.

Aristo'dan beri inanılan teoriye göre iki çeşit kan vardı. Biri kırmızı, diğeri karaydı. Kanı karaciğer yapıyordu. Bir çeşit kan, kalbin sağından, diğer çeşit kan ise solundan çıkıyordu. Bu iki kan akışı birbirinden tamamen ayrıydı.

İngiliz doktoru William Harvey 1628 yılında bu eski teoriyi tamamen yıkan gerçeği keşfetti. Vücutta iki çeşit kan dolaşımı vardı. Kirli kanın dolaşmasına "Küçük dolaşım”, temiz kanın dolaşımına "Büyük dolaşım” adını verdi. Küçük dolaşım 6 saniye kadar sürüyor, kirli kan ana toplardamarla kalbin sağ kulakçığına oradan sağ karıncığa geliyor ve temizlenmek üzere akciğer atardamarıyla akciğerlere gidiyordu. Sonra büyük dolaşım başlıyordu. Akciğerlerde oksijen alarak temizlenen kan, kalbin sol kulakçık boşluğuna, ordan sol karıncığa geçiyor, sol karıncıktan da büyük atardamar yoluyla bütün vücuda yayılıyordu.

Harvey, kanın hiç durmadan aktığını, kalbin de bir tulumba gibi işlediğini, atardamarları da hep aynı çeşit kanın doldurduğunu ileri sürüp, dolaşım sistemini açıklayınca kıyamet koptu. Zamanın bütün doktorları ona cephe aldılar, Ünlü bir doktorken hastaları da onu terkettiler. Harvey büyük üzüntüler ve sıkıntılar çekti. Elde avuçta ne varsa harcamış, borç alacak kimsesi de kalmamıştı. Çok kötü bir hayat yaşıyor, ama dışarıya belli etmemeye çalışıyordu,

Ama bu durum çok sürmedi. Dört yıl sonra bir profesör Harvey'in keşfinin (kan dolaşımı) doğru olduğunu kabul etti. Bunun üzerine yeni araştırmalar ve çalışmalar yapıldı. Harvey"in kesinlikle haklı olduğu ortaya çıktı.

Bu defa, Harvey'e hastalar akın etmeye başladı. İngiltere Kralı onu sarayına davet etti ve özel doktorluğunu yapmasını istedi. İngiliz saraylarından biri de araştırmalarına devam edebilmesi için emrine verildi. Daha sonra Tıp Fakültesi başkanlığına seçildi. Rahat bir hayat yaşadı. İnsan vücudu ve kan dolaşımı ile ilgili eserler yazdı. 1657 yılında öldü.

Harvey'in yaptığı keşif, modern tıbbın kurulması için en önemli adım oldu, Bunu İnsan vücuduyla ilgili diğer keşifler İzledi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna