Ahmet Ziya Akbulut eserleri ve hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » Ahmet Ziya Akbulut eserleri ve hayatı

Ahmet Ziya Akbulut eserleri ve hayatı

   

Ahmet Ziya Akbulut eserleri ve hayatı

Ahmet Ziya Akbulut, 27 Haziran 1869 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiş ünlü Türk ressam, yazar ve müzecidir. Konularını, “her şey perspektif için” ilkesiyle ele almış, mimari yapılarla resim arasında ilişki kurmuştur.

Ahmet Ziya Akbulut, 1887 yılında Harbiye'yi bitirdikten sonra 1889 yılında askeri görevinin yanı sıra resim, Fransızca ve geometri öğretmenlikleri yaptı.

1892'de Sanayii Nefise Mektebi'ne öğretmen atandı, ölümüne kadar da burada çalıştı. 1897 yılında Diploma resmi, Lehimci Yahudi adını taşıyan eseriyle Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nun resim bölümünü bitirdi. 1898 yılında Üsküdarlı ressam Hoca Ali Rıza Bey ile dostluk kurdu ve bu yıldan 1912'ye kadar ünlü hattat Hacı Sami Efendi'den ders aldı. Askeri Tıbbiye İdadisi, Darüşşafaka, Halıcıoğlu Askeri Lisesi öğretmenlikleriyle Evkaf İslam Müzesi ve Rasathane Müdür Yardımcılığı gibi değişik görevlerde bulundu. 1924 yılında Paris'te astronomi öğretmenliği sınavını kazanarak Astronomi Derneği'ne üye oldu. 1902 yılında Mahmut Şevket Paşa'nın ve Galile'nin portresini bu uğraşlar arasında yaptı. 1934 yılında İstanbul Belediyesi İnkılap Müzesi'ni kuran da odur. Ahmet Ziya Akbulut 17 Nisan 1938 yılında İstanbul'da öldü.

Ahmet Ziya Akbulut başlıca eserleri
Evkaf Müzesi Bahçesinden Süleymaniye Camii, Sırpların Hora Oyunları, Tenekeci Yahudi, Tuzla'dan Adaların Görünüşü, Kandilli'de Kırmızı Ev, Beyazıt Camii Giriş Kapısı, Beyazıt İmareti, Galile ve Öğrencileri, Süleymaniye Arka Sokağında Bir Kapı, Ahırkapı Eski Surları, Ayvalar, Ormanlık, Sultanahmet Hamamı/İçi, Bursa Büyük Kaplıca vb.

Titiz bir doğa izleyicisi, özenli bir perspektif uygulayıcılığının gözlendiği eserleri yerli ve yabancı koleksiyonlarla İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde bulunmaktadır.

Ahmet Ziya Akbulut bazı tablo eserleri

Ahmet Ziya Akbulut Sünnet Köprüsü

Ahmet Ziya Akbulut lehimci tablosu

Ahmet Ziya Akbulut Beyazıt eski imaret binası

Ahmet Ziya Akbulut Beyazıt sahaflar ve eski imaret binası

Ahmet Ziya Akbulut ahşap ev tablosu

Ahmet Ziya Akbulut sur kapısı tablosu

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna