Ağa Muhammed Han Kaçar kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Ağa Muhammed Han Kaçar kimdir

Ağa Muhammed Han Kaçar kimdir

   

Ağa Muhammed Han Kaçar kimdir

Ağa Muhammed Han Kaçar (d. 1742 - ö. 1797), Kaçar kabilesinin hükümdarı ve İran'a 1797 ve 1925 yılları arasında egemenlik etmiş Kaçar Devleti'nin kurucusudur. Dedesi Feth Ali Han, babası Muhammed Hasan'dır.

Feth Ali Han'ı Nadir Şah idam ettirdi (1726), kendisi de 6 yaşındayken aile rakipi Adil Şah'ın emiri ile hadım edildi. Babası Muhammet Hasan Türkmenlerle birleşip Esterabad'ı aldı. Kaçarların kılıçtan geçirilmesine karşın Gilan, Kazvin, Isfahan ve Azerbaycan'ın bir bölümünü ele geçirdi, oğlu Ağa Muhammed Han'ı da Azerbaycan Valiliği'ne atadı. Babası öldürülünce (1777) Kaçarların ve egemen oldukları yerlerin yönetimini ele aldı. İran'daki karışıklıklardan yararlanarak da Esterabad'da şahlığını ilan etti. Böylece de Kaçarlar Devleti kurulmuş oldu (1779).

Zendler ve Afşarlarla savaşarak Hemedan, Şiraz, Kirman ve Azerbaycan topraklarını aldı; Şiraz ve Isfahan kalelerini yıktırdı, Tahran'ı devletinin başkenti yaptı. Dışarıda Rus Çarlığı ile içeride ayaklanma ve karışıklıklarla uğraşarak ülkede barışı sağladı. Hazar Denizi kıyılarındaki bazı toprakları Ruslara bıraktı, Osmanlıların baskısıyla da Şirvan'a bağımsızlık verdi. 60 bin kişilik bir orduyla Gürcistan'a yürüyerek Karabağ ve çevresini kanlı çarpışmalarla aldıktan sonra Horasan üzerine yürüyerek Meşhed'de egemen olan Şahruh Mirza'yı (Nadir Şah'ın torunu) tutsak etti; Afganistan Hanı Karagözlü Muhammet Han'a boyun eğdirdi. O sırada Azerbaycan'a giren 42 bin kişilik Rus Ordusu'nu uzaklaştırmak için gittiği ve Suşa'yı alarak geri döndüğü seferde daha önce idama mahkûm ettiği bir kale komutanı, Ağa Muhammet Han'ı yatağında öldürdü. Yerine kardeşi geçti.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna