Amerigo Vespucci hayatı kısaca
Ana Sayfa »Biyografi » Amerigo Vespucci hayatı kısaca

Amerigo Vespucci hayatı kısaca

   

Amerigo Vespucci hayatı kısaca

Kristof Kolomb, Yeni Dünyayı keşfettiğini öğrenememiş, Hindistan açıklarındaki bazı adalara ulaştığını sanmıştı. Onun seyahatinden beş yıl sonra yine İspanya hesabına çalışan bir İtalyan gemicisi bu toprakların Hindistan değil yeni bir kıta olduğunu anladı. Kıtaya adı verilen bu gemici Amerigo Vespucci idi.

Amerigo, 1451 yılında Floransa'da doğmuştu. Hindistan zannedilerek batıya gemilerin yelken açtığı sıralarda 47 yaşındaydı. O yıllarda deniz üstünlüğü Portekizlilerle İspanyollarda olduğu için Amerigo da yıllarca onların hesabına çalışmıştı. Yeni topraklar ararken de Ojeda adlı bir İspanyolla işbirliği yapıyordu. 1497 ve 1498 yıllarında, Amerigo Vespucci'nin gemileri Güney Amerika kıyılarını taramış, bugünkü Venezüella'nın bulunduğu yerlerde uzun süre kalmıştı. Bu topraklara "Küçük Venedik” anlamına "Venezüella" adını vermişlerdi. Gezileriyle ve keşifleriyle ilgili raporları, Amerigo yazıyor ve İspanya'ya gönderiyordu. Son raporlarında buranın Hindistab'la hiç bir ilgisi olmayıp yeni bir kıta olduğunu açıkça bildirmiş, bu haber Avrupa'da büyük ilgi uyandırmıştı. Bu keşif gezilerine 1503 - 1504 yıllarına kadar aralıksız devam ettiler, Güney ve Orta Amerika'nın birçok bilinmeyen ülkesini keşfe çalıştılar.

1507 yılında Almanya'da basılan bir coğrafya kitabında, Alman coğrafyacısı Waldsemüller, bu yeni kıtaya, onun kıta olduğunu anlayan adamın ismini veriyordu: Terra America, yani Amerika Toprağı. Bundan sonra yayınlanan kitaplarda da bu isim benimsendi. Amerigo Vespucci 22 Şubat 1512 yılında öldü.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna