Thomas Addison kimdir (1793-1860)
Ana Sayfa »Biyografi » Thomas Addison kimdir (1793-1860)

Thomas Addison kimdir (1793-1860)

   

Thomas Addison kimdir (1793-1860)

Thomas Addison kimdir? İşte Thomas Addison biography, hayatı, çalışmaları ve Addison hastalığı hakkında bilgi.

Thomas Addison, Nisan 1793 yılında Birleşik Krallık'a bağlı bir maden kömürü kasabası olan Long Benton'da dünyaya gemiş ve 29 Haziran 1860, Brighton, Birleşik Krallık'ta hayatını kaybetmiş ünlü İngiliz hekim'dir. Endokrinolojinin (içsalgıbilim) kurucularından sayılır. Görevlerinin ne olduğu o dönemde pek iyi bilinmeyen böbrek kapakçıklarına dikkati çeken Thomas Addison, kansızlık hastalığının çeşitli biçimlerini incelerken, böbreküstü bezlerinin yavaş gelişen yetmezliğini ilk olarak tanımlamıştır.

Thomas Addison, Eğitimini Edinburg Üniversitesi'nde yaptı. Çalışma ve incelemelerini sürdürdüğü Londra Guy Hastanesi'ne uygulamalı tıp profesörü (Richard Bright ile birlikte) atandı. İç salgıbezlerindeki işlev bozukluklarının hastalıklara yansımasını incelediği için iç salgıbezleri biliminin (endokrinoloji) öncüsü sayılır. Böbreküstü bezlerinin etkilerini tanımlaması, bu bezlerin yol açtığı iki hastalığın onun adıyla anılmasına yol açtı; Addison hastalığı ve Addison kansızlığı. Mikroskobun yeterli olmadığı ve kan yapısının iyi bilinmediği yıllardaki çalışmaları öncü incelemeler sayılan Addison'un zatürree, tüberküloz ve deri hastalıkları üstüne yazılarının yer aldığı Guy's Hospital Reports (Guy Hastanesi Raporları), dergilerde kalmış yazılarıyla birlikte ölümünden sonra yayımlandı (1868); A Collection of the Published Writing of the Late Thomas Addison (Thomas Addison'un Basılmış Yazılarının Derlemesi). An Essay on the Operation of Poisonous Agents Upon the Living Body (Zehirli Maddelerin Canlı Gövdeye Etkileri Üzerine Bir Deneme, J. Morgan ile birlikte) 1829; Elements of the Practice of Medicine (Tıp Uygulamasının Öğeleri, R. Bright ile birlikte) 1839; On the Constitutional and Local Effects of Disease of the Supra. Renal Capsules (Böbreküstü Kapsüllerinin Yapısal ve Yerel Etkileri) 1949.

Addison Hastalığı
Sinsi olarak başlayan, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, bulantı, kusma, zayıflama, cilt ve mukozalarda renk değişimi ve alçak kan basıncıyla ortaya çıkan hastalık. Hastalığın nedeni tüberküloz, iki taraflı tümör metastazları, lösemi infiltrasyonları, amiloidoz ve sarkoidozdur. Bu hastalıklar sonucu böbreküstü bezleri yıkıma uğrar ve hastalık gelişir. Sürrenol Cortisol istemini ortaya çıkarmak için ACTH stimulasyon testi aracılığıyla tanrısı yapılır. Genellikle ilerleyici olarak seyreder. Tedavinin iyi yönlendirilmesi seyir üzerinde etkilidir.

YAPITLAR:

- An Essay on the Operation of Poisonous Agents upon the Living Body, 1829, (“Zehirli Maddelerin Canlılar Üzerindeki Etkilerine İlişkin Bir İnceleme”);

- The Elements of the Practice of Medicine (R. Bright ile), 1839, (“Tıp Uygulamasının Temel Öğeleri”);

- On the Constitutional and Local Effects of Disease of the Supra-renal Capsules, 1855, (“Böbreküstü Kapsülü Has­talıklarının Yapısal ve Yerel Etkileri Üstüne”);

- ACollecti­on of the Published Writings of the Late Thomas Addison, (ö.s.), 1868, (“Thomas Addison'ın Yayımlanmış Yazılarının Derlemesi”).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna