John Quincy Adams kimdir, sözleri
Ana Sayfa »Biyografi » John Quincy Adams kimdir, sözleri

John Quincy Adams kimdir, sözleri

   

John Quincy Adams kimdir, sözleri

John Quincy Adams kimdir? İşte Amerika Birleşik Devletleri'nin 6. Başkanı John Quincy Adams sözleri, hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri ve dönemi hakkında bilgi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 6. başkanı John Quincy Adams, 11 Temmuz 1767 yılında ABD'nin Massachusetts eyaletinin Braintree kasabasında dünyaya geldi. John Quincy Adams 1825-1829 yılları arasında başkanlık yapmış, 2. Başkan John Adams'ın (1735-1826) oğludur.

John Quincy Adams, babasıyla birlikte Avrupa'yı dolaştı. Paris'te özel bir okulda, sonra Leiden Üniversitesi'nde öğrenim gördü. Amerika'ya döndükten sonra Harvard'da klasik diller, tarih ve matematik okudu (1785), daha sonra Massachusetts'de özel hukuk dersleri aldı. Boston'da babasının gazetelerine Fransız Devrimi ile ilgili yazılar yazdı.

John Quincy Adams, 1794-1797 Hollanda'da, 1797-1801 arasında Berlin'de Amerika Birleşik Devletleri'ni temsil etti. Babasının başkanlığının sona ermesi üzerine ülkesine döndü. 1803'te Massachusetts temsilcisi olarak Amerikan Senatosu'na girdi. Federalist olmasına karşın bağımsız tavırlarıyla parti liderlerini tedirgin etti. 1809-1914 arasında Rusya'da, 1815-1817 arasında İngiltere'de büyük elçilik yaptı. Ülkesine döndüğüne Başkan James Monroe'nun (1758-1831) dışişleri yardımcısı oldu (1817) Monroe 1820'de yeniden başkan seçilince Adams bu görevi 1824'e kadar sürdürdü. “Amerika Amerikalılarındır” özdeyişiyle özetlenen ünlü Monroe Doktrini'nin (1823) hazırlanışına büyük katkıda bulundu. Brezilya, Şili, Meksika, Kolombiya ve Orta Amerika Konfederasyonu (Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika, El Salvador'un oluşturduğu), Peru'nun İspanya' dan bağımsızlık kazanmasında etkili oldu. Bu Amerikan dış politikasının en büyük zaferlerinden biri oldu. 1824'te partilerin ortak anlaşması sonucu partiler dışından başkanlığa aday gösterildi ve başkanı seçildi.

John Quincy Adams'ın başkanlığı pek başarılı geçmedi. Sürekli ulusallığı federalliğe yeğledi. 1828 Seçimleri'ni kazanamadı. 1831'de Temsilciler Meclisi'ne yeniden seçildi. Bu kez kölelik sorunun gündeme getirdi, ancak Güneylilerin baskısıyla bu konunun mecliste görüşülmesini sağlayamadı. 1839'dan başlayarak köleliğe karşı açıkça uğraş verdi. 1845'te artık Amerika'da kimsenin köle doğmaması gerektiğini ileri sürdü, köleliği düzenleyen yasaların kaldırılmasını savunarak “Abolisyonizm” görüşünün yaygınlaşmasını sağladı. John Quincy Adams 23 Şubat 1848 yılında Washington, DC , ABD'de öldü. Yaşamının 60 yılını anlatan bir günce bıraktı. Bu günceyi ölümünden sonra oğlu Charles Francis Adams 12 cilt olarak Memories of John Quincy Adams (John Quincy Adams'ın Anıları) 1847-1877 adıyla yayımladı.

John Quincy Adams Sözleri

- Bir ulusu fethetmenin ve köleleştirmenin iki yolu vardır.Birisi kılıçla, diğeri borçla.

- Güçlükleri yok edip, engelleri yıkan sabır ve sebatın sihirli bir etkisi vardır.

- Mürettebat farklı yönlere kürek çekiyorsa, kaptanın limanı görmesi hiçbir ise yaramaz.

- Eğer eylemleriniz diğerlerini daha çok hayal kurmaya, daha çok öğrenmeye, daha fazlasını yapmaya ve daha fazlası olmaya teşvik ediyorsa, siz bir lidersiniz demektir.

- Tembellik tatlıdır ve sonuçları acımasızdır.

- Atalarınızı düşünün! Gelecek kuşakları düşünün!
Görev bizimdir; sonuçları Tanrının.

- Bu yeryüzündeki son gün. Memnunum. ( Son Sözleri)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna