John Couch Adams biography (hayatı)
Ana Sayfa »Biyografi » John Couch Adams biography (hayatı)

John Couch Adams biography (hayatı)

   

John Couch Adams biography (hayatı)

John Couch Adams kimdir? İşte ünlü İngiliz gökbilimci John Couch Adams hayatı, biyografisi, çalışmaları ve buluşları hakkında bilgi.

Ünlü İngiliz Matematikçi ve gökbilimci yani astronom'cu John Couch Adams; 5 haziran 1819 yılında İngiltere'nin Cornwall (Kernevekeli) şehrinde dünyaya gelmiş, orta halli bir çiftçi ailesinin çocuğudur.

John Couch Adams, Cambridge Üniversitesi'nde öğrenim gördü. 1843'te aynı üniversitede görev aldı. 1851'de Royal Astronomical Society'nin başkanlığına seçildi. Bir yıl İskoçya'da çalıştıktan sonra yeniden Cambridge Universitesi'ne döndü, bu üniversiteye bağlı gözlemevinin müdürlüğüne atandı (1861), ölümüne kadar bu görevde kaldı. 1871'de Uranüs gezegeninin Hershel tarafından keşfiyle başlayan gözlemler sonucunda, bu gezegenin yörüngesinde bir dakikaya varan sapmalar saptandı. 1845'te bu sapmanın başka bir gezegenin Uranüs ile çekim etkileşmesi yüzünden olduğunu düşünerek, bu bilinmeyen gezegenin yörüngesini ve kütlesini hesapladı. Bu sırada aynı konuda çalışma yapan Fransız gökbilimcisi La Verrier'in önerisi üzerine Berlin Gözlemevinde yeni gezegeni arama çalışmaları başladı. 1846'da bu çalışmalar olumlu sonuç verdi. Bu yeni gezegene, önce La Verrier'in adı verilmesi önerilmişken Adams'ın da çalışmaları göz önünde tutularak Neptün adı verildi.

Adams'ın Güneş Sistemi dinamiği ve yer manyetizması hakkında da çalışmaları vardır. Her yıl kasım ayı içinde görülen göktaşı yağmurlarının Güneş Sistemi içinde Jüpiter, Satürn ve Uranüs gibi büyük gezegenlerin etkisi altında kalan bir yörüngede hareket ettiklerini öne sürdü. Yer manyetizması üzerindeki Gauss kuramının değişmezlerini hesaplamak uzun zamanını aldı.

John Couch Adams 21 Ocak 1892 yılında Birleşik Krallık'a bağlı İngiltere'nin Cambridge şehrinde öldü. Çalışmaları ölümünden sonra, kardeşi W. G. Adams ve R. A. Sampson'un çabalarıyla yayımlandı: The Scientific Papers of John Couch Adams (John Couch Adams'ın Bilimsel Yayınları, 2 cilt) 1896-1900.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna