John Adams kimdir, hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » John Adams kimdir, hayatı

John Adams kimdir, hayatı

   

John Adams kimdir, hayatı

John Adams kimdir? İşte Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından John Adams hayatı, siyasi kariyeri ve dönemi hakkında bilgi.

Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki ilk Başkan Yardımcısı ve 2. Başkan John Adams, 30 Ekim 1735 yılında Massachusetts eyaletinin Boston kenti yakınlarında bulunan Braintree kasabasında dünyaya geldi. 1797-1801 yılları arasında Başkan Yardımcısı ve Başkanlık yapmıştır. Eşi Abigail Adams olup çocukları; John Quincy Adams, Abigail Adams Smith, Charles Adams, Thomas Boylston Adams ve Susanna Adams'dır.

John Adams, 1751 yılında Harvard Koleji'ne girdi. Hukuk, eczacılık ve kamu yönetimine ilgi duydu. 1755'te Harvard'ı bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 1758'de Boston Barosu'na girdi. Bu arada Boston gazetelerinde özgürlük ve bağımsızlıkla ilgili yazılar yazdı. Vergiler nedeniyle İngiltere ile koloniler arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklardan sömürge haklarını başarıyla savundu. Bu çabalarıyla birçok yandaş edindi. 1765'te 13 koloniden 9'unun haklarıyla ilgili olarak hazırladıkları bir bildiriyi Kral III. George'a göndermeleri üzerine bunun geçersizliğini savunarak İngiliz egemenliğini ancak tarih, hukuk ve geleneklere dayanarak sona erdirebileceklerini açıkladı. Bu görüşleri, destekleyenlerinin sayısını arttırdı. 1768'de Boston Yargıtayı'na girdi. 1771'de geri plana çekildi. 1774-1775'te ilk büyük kongreye katıldı. 1776'da Thomas Jefferson ile birlikte Bağımsızlık Bildirisi'hin hazırlanışına emeği geçti. Sahibi olduğu ve yazı yazdığı gazetelerde bağımsızlık ilkelerini ve Amerikan hukuk düzenini açıklamaya çalıştı. 1778'de Amerika'nın Paris temsilcisi, 1785'te İngiltere elçisi oldu. Bu arada Amerikan Anayasası'nın hazırlanış çalışmalarına katıldı. 1787'de A Defence of the Constitutions of Government of the United, Satates (Birleşik Devletler Anayasası'nın Savunması) adlı 3 ciltlik eseriyle bu çalışmaları ayrıntılarıyla anlattı. 1788-1792 arasında başkan yardımcılığı yaptı. 1796'da parti içi bölünmeye karşın George Washington' dan sonra Amerika Birleşik Devletleri' nin ikinci başkanı seçildi (1796). Başkanlık döneminde Fransa'ya karşı açılan savaşların olumsuz sonuçları, para sıkıntıları ve düzeni korumak için yabancılar hakkında alınan sert önlemler nedeniyle halk desteğini yitirdi. 1800′'deki seçimlerde Thomas Jefferson'a (1743-1826) karşı yenilgiye uğradı. 1801'de başkanlığı sona erdi ve etkin siyasal yaşamdan çekildi. John Adams, 4 Temmuz 1826 yılında Massachusetts eyaletinin Boston kenti yakınındaki Quincy kasabasında vefat etti.

John Adams'ın ölümünden sonra, 1776'dan başlayarak tüm yazışmaları Familiar Letters (Aile Mektupları) adıyla bir araya getirilerek yayımlandı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna