Niels Henrik Abel hayatı kısaca
Ana Sayfa »Biyografi » Niels Henrik Abel hayatı kısaca

Niels Henrik Abel hayatı kısaca

   

Niels Henrik Abel hayatı kısaca

Niels Henrik Abel kimdir? İşte ünlü Norveçli matematikçi Niels Henrik Abel hayatı, eserleri, biyografisi, matematik alanındaki çalışmaları hakkında bilgi.

Niels Henrik Abel, 5 Ağustos 1802 yılında Norveç'te dünyaya gelmiş matematikçidir. Modern matematiğinin kurucularındandır. Beşinci dereceden çokterimlilerin köklü ifadeler yardımıyla çözülemeyeceğini göstermiş; eliptik fonksiyonlar, seriler ve serilerin yakınsaklığı konusunda önemli çalışmalar yapmıştır.

Niels Henrik Abel, Oslo Katedral Okulu'nda öğrenim görürken tanıştığı genç bir öğretmenden matematik sevgisini aldı. 1821'de Oslo Üniversitesi'ne başladığında “beşli cebir denklemlerinin çözülmesi” için çalışmaya başladı. Bu konudaki çalışmalarını ilerletmek için Danimarka ve Almanya'ya gitti. Çalışmalarını bölümler halinde yayımlandı. Ama asıl amacı Fransız Akademisi'ne kabul edilmekti. Cebir fonksiyonları, eliptik fonksiyonlar, yüksek basamak transandantları ve belirli integraller üzerine yaptığı büyük araştırmasını institute French'e sundu (1826), umduğu ilgi ve kabulü göremedi. Parası bittiği ve aldığı borçları ödeyemeyecek duruma düştüğü için Norveç'e döndü. Özel dersler vererek ve üniversiteden bağlanan küçük bir aylıkla yaşamını ve çalışmalarını sürdürmeye başladı. Abelyen de denilen Abel denklemi, Abel fonksiyonu, Abel integrali ve Abel grubu adlı çalışmalarını tamamladı. Bu arada tutulduğu akciğer veremi giderek ağırlaştı. Abel'in eliptik fonksiyonlar teoremini K.G.J. Jaikobi geliştirerek yayınlayınca tüm dikkatler yeniden Abel'e yöneldi. Ne yazık ki bunun onurunu taşıyamadan 26 yaşında iken 6 Nisan 1829 yılında yokluk ve sefalet içinde veremden öldü. Ölümünden bir yıl sonra Institute French büyük ödülünü K.G.J. Jaikobi ile birlikte Abel'e verdi. Genel cebir denklemlerinin derecesi dördü Aştığı zaman cebir yoluyla çözülemeyeceğini kanıtlayan Abel, ayrıca eliptik fonksiyonların toplam teoremi ve Abel denklemi adıyla anılan yeni bir denklem sınıfının da bulucusudur. Çalışmaların tümü ölümünden 10 yıl sonra yayınlandı. Abel's Works (Abel'in Çalışmaları).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna