Abdülmümin bin Ali kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Abdülmümin bin Ali kimdir

Abdülmümin bin Ali kimdir

   

Abdülmümin bin Ali kimdir

Abdülmümin Bin Ali 1094 yılında Cezayir'in batısında bulunan Tlemsen şehrinde dünyaya gelmiş, Muvahhidler Devleti'nin kurucusudur.

Abdülmümin Bin Ali, yaşadığı çağın geleneklerine uygun din eğitiminden geçti. Murabıtların son dönemlerinde beliren gevşekliğe karşı çıkan ve çevresinde kalabalık bir yandaş kitlesi toplayan Muhammet bin Tumart adlı yenilik yanlısı Berberi şeyhi, onu yanına alarak Murabıtlara karşı yürüttüğü mücadeleyi ona bıraktı. Muhammet bin Tumart ölümünden bir süre önce Abdülmümin'i yerine geçecek kişi olarak seçti (1130). Abdülmümin saltanatının ilk yıllarında Muhammet bin Tumart'ın kurumlarını sağlamlaştırmakla geçirdi. Düşman olarak bellediği Murabıtlara karşı savaşmak için yeterince güçlenmeyi bekledi. Daha sonra harekete geçerek Murabıtlar Hükümdarı Tafşin bin Ali'yi Tlemsen yakınlarında yendi. Fas'ı ele geçirdi ve Murabıtlara son vererek başkentleri Marakeş'i ele geçirdi (1147). Böylece Muvahhidler (Allah'ın birliği, Birlikçiler) Devleti'ni kurdu. Murabıtların çöküşünden sonra Endülüs'te bir otorite boşluğu ortaya çıktı. Abdülmümin 1145'te Endülüs'e bir ordu göndererek kısa sürede oradaki Müslüman bölgelere egemen oldu. İşbiliyye'yi başkent yaptı, Endülüs'te güçlü bir yönetim kurdu. 1151-1152'de Beni Hammat Devleti'ni ortadan kaldırdı. 1160'ta Kuzey Afrika'da bazı yerleri ele geçiren Sicilya Kralı II. Roger ile savaştı ve burayı da denetimi altına aldı. Selahattin Eyyubi, Franklarla yaptığı savaşta ondan yardım istedi. Abdülmümin uzun süren hükümdarlığı döneminde Kuzey Afrika'nın batı kesimini ele geçirdi, İspanya'yı devletinin sınırları içine kattı. Ülkesinde yeni kentlerin temellerini attı, bayındırlık çalışmaları yaptı. Güçlü donanması için birçok liman yaptırdı. İslâm dünyasında ilk kadastro örgütü onun döneminde kuruldu. Ölümü üzerine yerine oğlu Seyyit Ebu Yakup Yusuf geçti.

Abdülmümin Bin Ali, ispanya'da çıkan karışıklıkları bastırmak için büyük bit ordu toplamaya başladığı sırada 1163 yılında aniden hastalanıp öldü.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna