Abdülmecid Efendi kimdir (Son osmanlı halifesi)
Ana Sayfa »Biyografi » Abdülmecid Efendi kimdir (Son osmanlı halifesi)

Abdülmecid Efendi kimdir (Son osmanlı halifesi)

   

Abdülmecid Efendi kimdir (Son osmanlı halifesi)

Abdülmecid Efendi kimdir? Abdülmecid Efendi eserleri, kimin oğlu yani babası, mezarı kısaca Abdülmecid Efendi hayatı bu sayfada derledik. İşte son osmanlı halifesi kimdir (Abdülmecid Efendi) hakkında tüm detaylar.

Abdülmecid Efendi, 29 Mayıs 1868 yılında İstanbul - Beşiktaş'ta dünyaya gelmiş son Osmanlı halifesi, ressam ve müzisyen'dir. Osmanlı Hanedanı hukukuna göre 2. Abdülmecid olarak isimlendirilir.

Abdülmecid Efendi babası Abdülaziz, annesi Hayrandil Kadın'dır. Babası tahttan indirildiğinde yedi yaşındaydı. Eğitimini annesiyle ablası üstlendi. Küçük yaşta orduya alındı, kısa sürede albaylığa kadar yükseltildi. Fransızca, İngilizce, Almanca ve Arapça öğrendi. Okumaya, yazmaya, şiire, müziğe, resme ve spora düşkündü. II. Abdülhamit'in en sevdiği şehzadeydi. İkinci Meşrutiyet'ten sonra Çamlıca'daki konağı seçkin sanatçıların uğrağı oldu. 1918'de veliaht oldu. Balkan Savaşı sırasında İttihat ve Terakki yönetimine karşı çıkmıştı. Kurtuluş Savaşı'nda da Anadolu'ya geçmeyi kabul etmedi. Mustafa Kemal güçleriyle Damat Ferit yönetimi arasında karasızdı. Bununla birlikte saltanatın kaldırılmasından sonra TBMM tarafından Halifeliğe getirildi (18 Kasım 1922). Halifeliğe geçiş töreninin eski cülüs (tahta oturuş) törenlerinde olduğu gibi Topkapı Sarayı Akağalar Kapısı önünde yapılmasını istiyordu. Ankara Hükümeti ise tahta çıkış töreni anlamına geleceği için buna kesinlikle karşıydı. Yeni halifeyi kutlama töreni Veliaht Dairesi'nde yapıldı. Kutlamaya gelenler arasında TBMM temsilcileri de vardı. Mustafa Kemal Paşa da kendisine bir yazı yolladı. Fakat Abdülmecit Efendi ataları olan padişah ve halifeler gibi davranmaktan vazgeçmedi. Halifeliği yanında Osmanlı saltanatını da yeniden kurma umudunu yitirmedi. 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetin kurulmasından sonra Cumhuriyet karşıtlarının etrafında toplanması üzerine TBMM'nin 3 Mart 1924'teki oturumunda Urfa Milletvekili Şeyh Saffet Efendi ile 151 arkadaşının Halifeliğin kaldırılması konusunda verdiği önerge yasalaştı ve Halifelik kaldırıldı. Aynı yasa gereğince Osmanlı hanedanı üyelerinin de yurtdışına çıkarılması kararlaştırıldığı için Abdülmecit Efendi, sabaha karşı ailesiyle birlikte saraydan alınıp Çatalca'da trene bindirilerek sınırdışı edildi.

Abdülmecit Efendi'nin halifeliğiyle birlikte altı yüz yıllık Osmanlı saltanatı ve hanedanı da tarihe karıştı. Abdülmecit, İngilizlerin Mısır'a, dünürü (kızı Dürrişehvar'ın kayınbabası) Haydarabat nizamının Hindistan'a yerleşmesi çağrılarını Ankara Hükümeti'nden çekindiği için kabul etmedi. Bir İslam ülkesi değil, İsviçre'ye gitmeyi yeğledi. Dışardaki sürgün yaşamını İsviçre'de ve Paris'te geçirdi. Abdülmecid Efendi 23 Ağustos 1944 yılında Paris'te kalpten ölünce cenazesini oğlu Mısır'a kızı Hindistan'a götürmek istedilerse de Paris'te bir caminin avlusuna gömüldü. On yıl sonra kemikleri Medine'ye Harem-i Şerife taşınarak Vahhabilerin inançlarına göre taşsız olması gereken bir mezara kondu (30 Mart 1954).

Abdülmecid Efendi eserleri

Abdülmecid Efendi'nin oğlunu resmettiği tablosu

Abdülmecid Efendi'nin kızı Dürrüşehvar Sultan

Abdülmecid'in efelerin oyununu resmettiği tablosu

Halife Abdülmecid Yolcu Gemisi tablosu

Abdülmecid'in 'Atlar' tablosu

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna