Abdülaziz bin Suud kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Abdülaziz bin Suud kimdir

Abdülaziz bin Suud kimdir

   

Abdülaziz bin Suud kimdir

Abdülaziz bin Abdurrahman bin Faysal el-Suud (عبد العزيز بن عبد الرحمن الفيصل آل سعود) veya bilinen adıyla İbn Suud 15 Ocak 1875 yılında Suudi Arabistan'ın başkenti ve en büyük şehri olan Riyad'da dünyaya gelmiştir. Abdülaziz bin Suud, Suudi Arabistan Krallığı'nın kurucusu ve ilk kralıdır. Abdurrahman bin Faysal ile Sare bint Ahmed el-Sudayri'nin oğludur.

Babası Abdurrahman düşmanı İbn Reşitçe (Raşidi Ailesi tarafından) 1891'de yurdundan kovulunca Kuveyt'e yerleşti ve 1902'de babasının yerine geçti. Riyad ve çevresini alarak Suudoğulları hanedanını yeniden kurdu. 1912'de Ahsa ve Katifi aldı. Buradaki Osmanlı valilerini uzaklaştırdı. 1924'te Kral Hüseyin bin Ali el-Haşimi'yi, 1925'te de onun oğlu Ali'yi Hicaz'dan kovdu. 1926'da Mekke'yi Suudilerin başkenti yaptı ve Necid ile Hicaz kralı unvanını aldı. 1932'de de Suudi Arabistan kralı oldu. Ülkesinde petrol çıktıktan sonra çadırlarda yaşayan göçebeleri kentlere yerleştirmeye ve ülkesini bayındır bir hale getirmeye çalıştı. Yerine oğlu Prens Suud geçti.

Ölümü
Ekim 1953'te İbn Suud, kalp hastalığından dolayı ciddi şekilde hastalandı. Taif'te Prens Faysal'ın sarayında 9 Kasım 1953'te 78 yaşındayken kalp krizi geçirdiği sırada öldü. Prens Faysal onun yanındaydı. Cenaze namazı, Taif'te el-Haviya'da kılındı. Naaşı Riyad'da el-Ud Makberesi'ne gömüldü.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna