Abdurrahman el Gafiki kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Abdurrahman el Gafiki kimdir

Abdurrahman el Gafiki kimdir

   

Abdurrahman el Gafiki kimdir

Abdurrahman el Gafiki, doğum tarihi bilinmemekle birlikte Yemen'de dünyaya gelmiş Emevi komutanıdır. Yemen'de oturan Akk (عك) kabilesinin Gāfik koluna mensuptur.

Abdurrahman el Gafiki, Haseym'in ölümünden sonra Emevî Halifesi Hişâm b. Abdülmelik tarafından İspanya Valiliği'ne getirildi. Döneminin önde gelen komutanlarından biri olduğu kadar yetenekli bir politikacıydı. 730 yılında İspanya'ya gelince halkın şikayetlerini dert ve dileklerini yerinde dinledi, üst düzey yöneticilerden kimi görevlileri değiştirerek yerlerine adil ve namuslu olanları getirdi. Bu düzenlemelerle ülke içinde birliği sağladıktan sonra ünlü İspanya Fatihi Tarık bin Ziyat ile Musa bin Nusayr'ın başlattığı fetihleri tamamlamak için harekete geçti.

732 yılının yazında Roncevaux Boğazı'ndan Pireneler'i geçip Fransa içlerine sokuldu. Tours, Lyon ve Autum kentlerini ele geçirdi. Emevilerin büyük bir hızla ilerlediklerini gören Frank Prensi Charles Martel kendisine yapılan başvurular üzerine harekete geçti. İki ordu 732'de Poitiers'nin 20 km. kuzeydoğusunda bugünkü Moussaisla-Bataille mevkiinde karşı karşıya geldi. Savaş, Emevilerin ağır yenilgisiyle sonuçlandı. Abdurrahman el-Gafiki de birçok askeriyle birlikte 7 Ekim 732 yılında bu savaşta öldü. Böylece İslam ordularının Avrupa' da ki ilerleyişi durduruldu. Bu savaş, Avrupa hıristiyan dünyası için büyük bir önem taşıdığı gibi, İslâmiyet'in Batı'daki ilerlemesinin de bir dönüm noktası olmuştur. Arap tarihçileri Poitiers Savaşı'nın yapıldığı yere Balad-uş Şüheda (Şehitler Yolu) adını vermişlerdir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna