Süleyman Çelebi kimdir kısaca
Ana Sayfa »Biyografi » Süleyman Çelebi kimdir kısaca

Süleyman Çelebi kimdir kısaca

   

Süleyman Çelebi kimdir kısaca

Süleyman Çelebi, Nerede ve kaç tarihinde yaşadığı kesin olarak belli olmamakla beraber 1346 veya 1351 yıllarında Bursa'da doğduğu tahmin edilmektedir. Asıl ismi “Vesiletü'n Necat” olan mevlit kitabının yazarıdır.

Düzenli bir tahsil gördüğü zamanının ilimlerini iyice öğrendiği, ilmi ve zekasıyla şöhret bulup kısa zamanda İslâm İlimlerini iyice öğrendiği, ilmi ve zekasıyla şöhret bulup kısa zamanda yükseldiği bilinmektedir.

Padişahın Divan imamlığını ve sonra da Bursa'daki Ulu Caminin imam hatipliğini yapmıştır.

Kendisine Süleyman dede de denilen büyük şair 1422 tarihinde Bursa'da vefat etmiş, Çekirge yolu üzerindeki Yoğurtlu Baba Zaviyesi önündeki sırt üzerindeki mezarına defnedilmiştir. Türbesi ziyaretçilere açıktır.

İsminin sonundaki Çelebi ünvanı onun bilgin, faziletli, kâmil bir insan olduğunu göstermektedir.

Süleyman Çelebi'nin Mevlid (Vesiletü'n-Necat) İsimli Kitabının İlk Sayfaları

Muhammed'i bütün varlığın sebebi, bütün yaratılmışların en şereflisi, bütün doğmuş olanların en azizi yapan en büyük şefaatle ve şefaat havuzu ile onu peygamberlerden üstün kılan ve şanını yükseltmek ve hasetçi şeytanın burnunu yere sürtmek için adını kendi adı ile yanyana getiren Allah'a hamdlar olsun. Muhammed, Allah katında sevilir, istenilir ve öğülür. Rahman olan Allah'ın melekleri onun için ensâr yardımcı ve askerlerdir. Ağaç, toprak ve kayalar ona söz söylemiştir. Onu sevenler dünyada ve âhirette makbuldür ve sevilir ona düşman olan Allah kapısından kovulur ve geri çevrilir. Bizi, antlarını yerine getiren Muhammed'in ümmeti yaptığı için Allah'a hamd ederiz.

Tek, ortaksız ve benzersiz olup, zatı uzatılmış olan zamandan ve hudutlandırılmış mühaletten mukaddes ve münezzeh olan Allah'tan başka bir ilâh bulunmadığına şehadet ederim. O, bir ve herkesin kendisine muhtaç olduğu, tapıp yöneldiği Allah'tır. O, değerli, bağışlayıcı ve kullarını sevicidir.

İyi ahlâk ve cömertlik meziyetlerini ortaya çıkaran, vâd edilmiş kıyamet gününde, her tarafta şefâat tabul edilir bir şefâatçi olan Muhammed'in Allah'ın kulu, elçisi, sevgilisi ve bütün mes'utlardan daha saadetli olan ailesi ve ashâbına, haşir ve edebiyyet makamlarının belli olması gününe kadar, devamlı olarak çok çok selât ve selâm etsin.

Münacat

Allah adm zikridelüm evvelâ    

Vâcip oldur cümle işde her kula H

Allah adın her kim ol evvel ana
Her işi asân ide Allah ona    

Allah adıyla olur her iş tamâm

Allah adı olsa her işün öni
Hergiz ebter olmaya anun sonı

Her nefesde Allah adın di müdam
Allah adıyla olur her iş tamam

Bir gez Allah dise ışk ile lisân
Dökülür cümle güneh misli hazan

İsm-i pakin pak olur zikr eyleyen
Her murada irişür Allah diyen

Işk ile gel imdi, Allah eyledüm
Derd ile göz yaş'la ah idelüm

ola kim rahmet kıla ol padişah
Ol Kerim ü ol Rahim ü ol ilah

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna