Hz Safiyye hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » Hz Safiyye hayatı

Hz Safiyye hayatı

   

Hz Safiyye hayatı

Yahudilerin en kuvvetli oldukları bölge olan Hayber, Hz Peygamber (sav) ve kahraman sahabeleri tarafından fethedilmiş, daha önceleri Peygamberimizi öldürmeye teşebbüs eden Benî Nadîr Yahudileri esir edilmişlerdir. Bu arada Beni Nadîr'in önder ve reislerinden olan Ehtap Oğlu Hüyevy'in kızı Safiyye'de esir edilerek Peygamberimizin hissesine düşmüştü. Kabilesi arasından Kenane isimli bir adamla evlenip, kocasının ölümünden sonra dul kalan Safiyye zeki, iyi yetişmiş, kültürlü bir kadındı. Peygamberimizin huzuruna getirilince Resulullah (sav) onu azad etmiş ve:

Ey Safiyye, istersen kavmin Yahudilere döner, istersen benimle kalırsın, serbestsin.” demişti.

Safiyye daha önce gördüğü bir rüyayı hatırladı. Rüyasında ayın gökten kucağına düştüğünü görmüştü. Bazı bilginler bu rüyayı, onun müslümanların önderi Hz Muhammed (S.A.V.) ile evleneceği şeklinde yormuşlardı. Safiyye de zaten İslamı beğeniyordu. Son ve mükemmel dini büyük bir sevinçle kabul ederek:

Ey Allah'ın Resulü, İslam'ı seçiyorum! Seni tasdik ediyorum. Artık Yahudilikle hiç bir ilişiğim kalmamıştır. Zaten ne oğlum ne de kardeşim var. Küfürle iman arasında serbest bırakıldığıma göre elbette imanı seçer, seninle beraber olmak isterim” diye cevap verdi.

Peygamberimiz, Safiyye ile evlenmesinin hayırlı neticelerini düşündü. Belki bu sayede hem himâyesiz bir Yahudi kadınını emniyet altına alır, hem onun İslâma düşman kabilesini biraz olsun yumuşatabilirdi. O, alemlere rahmet olarak gönderilmişti. Kendisini seçen, İslâmı kabul eden bir kadını, soyu sopu Yahudi bile olsa geri çeviremezdi.

Peygamberimiz Hz Safiyye ile evlendi. Zaman geçince diğer hanımları Hz Safiyye'nin nasıl samimi bir müslüman olduğunu, nasıl becerikli, zekî ve cömert bir kadın olduğunu görüp, takdir ettiler. Gerçekten Hz Safiyye Resulullah'ın hizmetini hiç aksatmıyor, O'ndan her geçen gün yeni şeyler öğrenmek için can atıyordu. Çok cömertti. Fakat cömertliği hiç bir vakit israf derecesini bulmaz, bir miktar da tasarruf ederdi. Vefatı sırasında hayli malı olmuştu. Hicri 50. yıla kadar yaşadı. Allah Resulünün hanımı olma şerefiyle bahtiyar bir ömür sürdü. Hz Peygamber hakkında önemli hadisler rivayet etti.

Allah mü'minlerin annesi Hz. Safiyye'den razı olsun.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna