Hz Mikail kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Hz Mikail kimdir

Hz Mikail kimdir

   

Hz Mikail kimdir

Hz Mikail kimdir ve Hz Mikail aleyhisselam görevi nedir? İşte Kur'an-ı Kerim'de adı geçen dört büyük melekten Hz mikail hakkında bilgi.

Hz Mikail aleyhisselam, dört büyük melekten birisidir. Kuvvet ve kudreti son derece geniştir. Tabiat hadiselerini düzenler ve idare eder. Her türlü ihtiyacımız onun ve etrafındaki vazifeli meleklerin emrindedir. Tekrar belirtmek gerekirse, rüzgarın estirilmesi, bulutun oluşturulması, yağışların gerçekleşmesi, ekinlerin ve ağaçların yeşerip ürün vermesi vs. gibi kainat hadiseleri Hz Mikail vasıtasıyla idare edilir.

Meleklerin Peygamberlerinden olan Mikail Aleyhisselam hakkında Kur'an-ı Kerim'de bir ayeti kerime vardır ki Yüce Allah:

Kim ki Allah'a meleklerine, Peygamberlerine, Cebrail'e ve Mikail'e düşman olursa, bilsin ki Allah da kafirlerin düşmanıdır.” buyurmuştur (Bakara: 98).

Yahudilerin ve Müslümanların Mikâil hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için bu âyetin nüzul sebebiyle ilgili bulunan iki rivayete göz atmakta yarar vardır:

1- Hz. Peygamber (s.a.s), Medine'ye hicret ettiği zaman Fedek Yahudilerinden Abdullah İbni Suriya bir kaç kişiyle birlikte gelir ve bazı sorular sorar. Hz. Peygamber (s.a.s), onların sorularını cevaplandırır. Yahudiler, cevapları olumlu bulurlar ve kabul ederler. Son olarak kendisine hangi meleğin vahiy getirdiğini sorarlar Hz. Peygamber (s.a.s)'de "Cebrail" cevabını verir. Yahudiler buna şiddetle itiraz ederler, "O bizim düşmanımızdır" derler. Gerekçe olarak Cebrail'in "Kıtal ve Şiddet", Mikail'in ise "müjde, ucuzluk, bolluk" getirdiğini ileri sürerler.

2- Yahudiler, Hz. Ömer'e sorular sorarak cevaplar alırlar. Hz. Peygamber (s.a.s)'e vahiy getiren meleği sorarlar. O da "Cebrail" der. Yahudiler "vahiy getiren Mikail olsaydı ona inanırdık" derler. Hz. Peygamber (s.a.s)'e inanmamalarının sebebini ona vahyi Cebrail'in getirmesine, Mikâil'in getirmemesine bağlarlar. Cebrail'in "azab, kıtal, şiddet", Mikail'in "ucuzluk, bolluk, refah" getirdiğini ileri sürerler.

Müslümanlar, Cebrail'in ve Mikail'in büyük meleklerden olduğuna inanırlar. Her ikisini de dost kabul ederler. Bunlardan birisine dost olup diğerine düşman olmak melekler hakkındaki İslam inancına ters düşer. Her iki melek de Allah'ın elçisidir. Allah'tan aldıkları görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğün dışına çıkmaları da mümkün değildir. Allah evrende meydana gelen olayların (tabiî olayların) idaresini Mikail'e vermiştir. Tabiat olaylarını idare etmek, yağmuru yağdırmak, rüzgârı estirmek böylece, bitkilerin üretimini sağlayarak, insanların ve diğer canlıların rızıklarını tayin etmek Mikail'in başlıca görevleridir.

MELEKLER HAKKINDA BİLGİ

Melekler nurdan yaratılmış latîf varlıklardır. Diğer bir değişle Melekler, Allah Teâlâ'nın nurdan yarattığı, şerefli, tertemiz varlıklardır. Onlar yüce Allah'ın irâde ve emri dışında şekil ve cisme bürünemezler. Onun emir ve irâdesi dahilinde ise, hem insan hem de diğer canlılar şekline girebilirler. Meleklere inanmak imanın altı şartından biridir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna