Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu kimdir

Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu kimdir

   

Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu kimdir

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de kalp ameliyatını gerçekleştiren Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu 18 Eylül 2017'de Ankara'da evinde intihar etti.

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. İlhan Paşaoğlu 1950 yılında Kerkük'te dünyaya geldi. 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girip, 1974 yılında mezun oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Toraks ve Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalında ihtisasa başlayarak 1979 yılında uzman oldu.

1987 yılında Amerika'da Wisconsin Üniversitesi'nde kalp transplantasyonu konusunda çalışmalarda bulundu. Bir yıl sonra tekrar Hacettepe Üniversitesi'ne dönerek 12.04.1991 tarihinde Profesör oldu. 7 Kasım 1995 tarihinden beri de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Toraks ve Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmekte. Bugüne kadar 16.000 civarında açık kalp ameliyatı gerçekleştirdi. Hacettepe Üniversitesindeki ilk kalp nakli ve Türkiye'deki ilk heterotopik kalp naklini gerçekleştirdi. Yurtiçi ve yurtdışı dergilerde yayınlanmış 100'ün üzerinde makalem ve çeşitli kongrelerde sunulmuş 100'ün üzerinde tebliği mevcut.

International Society of Artificial Organs, International Society of Heart Lung Transplantation, International Society for Cardiothoracic Surgeons, American College of Angiology, Fellow of American College of Surgeons, Türk Kardiyoloji, Pediatrik Kardiyoloji derneklerine üye. Ayrıca Sağlık Bakanlığı organizasyonunda bulunan Organ Nakli Yüksek Kurulu üyeliği yaptı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna