Hz Hamza kimdir kısaca hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » Hz Hamza kimdir kısaca hayatı

Hz Hamza kimdir kısaca hayatı

   

Hz Hamza kimdir kısaca hayatı

Hz Hamza Sevgili Peygamberimizin amcasıdır. Babası Mekke'nin Reisi Abdulmuttalip, annesi Hâle Bint-i Vüheyb'dir. Aynı kadından süt emdikleri için peygamberimiz ve Hz. Hamza süt kardeşi idiler. Hz. Hamza Peygamberimizden iki veya dört yaş daha büyüktü. Mekke devrinde, İslâmiyeti ilk kabul edenler arasında bulunuyordu. Son derece cesur, bahadır, şecaatti ve imanlı bir insandı. O'nun müslüman oluşu Kureyş müşriklerini çok tedirgin etmişti. Hz Hamza'nın künyesi; Ebn Ya'la veya Ebû Ammâre; Lakabi ise Esedullah (Allah'ın Aslanı)dır. Hicretten 7 yıl önce müslüman olmuştur.

Hz. Hamza Medine'ye hicret etmiş ve Bedir harbinde kahramanca döğüşerek yararlıklar göstermiştir. Uhud harbinde de aynı bahadırlığı göstermiş ve nice müşrik askerini öldürmüştür.

Hz Hamza'nın savaşta öldürdüğü Utbe'nin, Hind adında bir kızı vardı. Hind, babası Utbe ve amcası Şeybe'nin Hamza tarafından öldürüldüğünü haber alınca intikam almak için Vahşi adlı Habeşli bir köleyi görevlendirdi. Hamza, Uhud Savaşı'nda, sonradan Müslüman olacak olan Vahşi tarafından savaşın en kızgın anında mızrak darbesi ile şehit edildi.

Müşrikler O'nun mübarek vücudunu parçaladılar. Kulaklarını ve burnunu kestiler. Savaştan sonra Peygamberimiz O'nu böyle görünce çok üzülmüş, ağlamış ve müşriklere beddua etmiştir.

Şehidlerin efendisi Hz. Hamza kanlı elbiseleri ile Uhud'a defnedilmiştir. Kabri Uhud'da olup, hacca gidenler tarafından ziyaret edilmektedir.

Nihat Hatipoğlu anlatımıyla Hz Hamza hayatı dinle

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna