Hz Hafsa hayatı kısaca
Ana Sayfa »Biyografi » Hz Hafsa hayatı kısaca

Hz Hafsa hayatı kısaca

   

Hz Hafsa hayatı kısaca

Hz Hafsa (r.a) Peygamber Efendimizin halifesi, bahadırlar sultanı, ilim ve fazilet bayrağı Hz. Ömer'in kızıdır. Kendisi Ensarlı Huzâfe oğlu Hanis'le evli idi. Kocasını çok seviyor, ona itaat ve hizmette hiç bir kusur göstermiyordu. İslâm uğruna eşi ile beraber nice sıkıntılar, acılar çekti. Babası ve kocası Resullah'ın en yakın arkadaşlarındandı. Hele Hz. Ömer, Müslümanların içinde Hz. Ebubekir'den sonra şeref ve faziletçe ikinci sırayı alıyordu.

Hz. Hafsa'nın kocası Hüzâfe oğlu Hanis Müşriklerle yapılan bir savaşta, çok büyük kahramanlıklar, göstererek, vücudu delik deşik oluncaya kadar çarpışıp şehit oldu. O sırada Hz. Hafsa'da Harp meydanında bulunuyor, diğer yaralıların ve kocasının başından ayrılmıyordu. Hz. Hanis vefakâr hanımının gözleri önünde şehid düştü. Günlerce ağladı, sızladı. Hatta bu keder sebebiyle hasta oldu. Büyük Sahabi Hz. Ömer kızının bu durumuna çok üzülüyor, onu nasıl teselli edeceğini bilemiyordu.

Şefkât ve merhamet güneşi sevgili Peygamberimiz bu durumları görüyordu. Daha önce Hz. Aişe ile evlenerek Hz. Ebubekir'i nasıl memnun etmiş ise; üzüntü ve kederleri dağılsın, İslâm için gösterdikleri fedakârlıklara bir mükâfaat olsun diye Hz. Ömer'le de akraba olmak için, Hz. Hafsa ile evlendi.

İffet ve nezaket timsali Hz. Hafsa ile evlendiğinde Resulullah 55 yaşında bulunuyordu. Bu evliliğe başta Hz. Hafsa ve babası olmak üzere bütün müslümanlar çok sevindiler. Resulullah Efendimiz bu dul, hasta ve mahzun kadınla evlenmekle ne kadar merhamet sahibi bir insan olduğunu göstermiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna