Engin Günaydın hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » Engin Günaydın hayatı

Engin Günaydın hayatı

   

Engin Günaydın hayatı

Engin Günaydın kimdir ve Engin Günaydın nereli? Ünlü komedyen, dizi, sinema, ve tiyatro oyuncusu Engin Günaydın kaç yaşında, kiminle evli, boyu, kilosu, hangi dizilerde ve filmlerde oynadı, çocuğu varmı vb. hakkında tüm detayları bu sayfada derledik. İşte Engin Günaydın hayatı hakkında tüm ayrıntılar.

Avrupa Yakası dizisiyle ünlenen başarılı oyuncu Engin Günaydın 29 Ocak 1972 yılında Tokat'ın Erbaa, Tanoba ilçesinde dünyaya gelmiştir. Eski komedyen, sinema, dizi ve tiyatro oyuncusudur. Engin Günaydın boyu 1.75 m olup 78 kg civarındadır.

Engin Günaydın İlköğretimi Tokat Turhal'da, ortaöğrenimini Erbaa'da tamamlamıştır. Lisede, her sene yapılan okullar arası tiyatro yarışmasında aldığı ödül sonrası, jüri üyelerinin Günaydın'ı konservatuvara gitmesi yönündeki ısrarlarıyla oyunculuk hayatına ilk girişi yaptı. Ailesi onu meslek sahibi olsun diye ablasının yanına, yani İzmit'e yollamıştır. Fakat o İzmit'te tiyatroya girdi. Oradan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'na girdi, yatay geçişle 1992 senesinde, okulun 2. yılında Mimar Sinan Konservatuvarı'na geçiş yapmasıyla İstanbul'a geldi.
        
İstanbul'a ilk geldiğimde gözümde çok korkutucuydu. Uzun süre evden çıkamadım. Korkuyla ilgili değil ama çıkmak istemiyordum. Sonra geze geze, sevgilin ola ola alışıyorsun ve öğreniyorsun İstanbul'u. Benim en büyük mücadelem burada, evimi aramak oldu. Burası bana ait diyemedim hiç. 14 senedir burada yaşıyorum, 12. evim.

1997 yılında, 'Otogargara'nın setinde komiklik yaparken, şans eseri aldığı teklifle 'Bir Demet Tiyatro' dizisinde rol alma şansı yakaladı. Uzunca bir süre, seyircilerin izlemekten zevk aldığı, bir çok eleştirmen tarafından da beğenilen zabıta İrfan karakterini canlandırdı. 2001'de Zeki Demirkubuz'un yönettiği 'Yazgı' filminde Necati rolündeydi.

2003 yılında 'Hadi Uç Bakalım' ve 'Alacakaranlık' dizilerinde oynadı. 2004 yılında Okan Bayülgen'in şov programı olan Zaga ekibine girdi. Aynı sene 'Size Baba Diyebilir miyim?' adlı dizide rol almasının yanı sıra, 'Yazı Tura' filminde Sencer karakterini canlandırıyordu.
        
Tolga Çevik, Erkan Can, Settar Tanrıöğen çocuk sahibi ve üçüde bunun çok güzel bir duygu olduğunu söylüyor. Ben çocuk istemiyorum. Tamamıyla o dünyaya girmek demek, çalışmamak demek. Tiyatronun çöküşü beni çok üzüyor ve ben ölmeden tiyatroyu düzeltmek istiyorum. 'Hücreler' benim en parlak projem olacak. Tiyatro dünyasını canlandırmak benim gizli hedefim. Sinemayla ilgili çalışmalar yapmam lazım. 45-50 yaşına kadar çalışmam gerek. Anneme de bahsettim bundan. O da '15 yaşına geri döndün. Yaş olarak büyümüyorsun, küçülüyorsun' diyor.

2005 senesinde, Gülse Birsel'in kendisini farketmesiyle, asıl çıkışını yapacağı 'Avrupa Yakası' dizisi ekibine katıldı. Peker Açıkalın ve Günaydın'ın diziye katılmasından sonra katlanarak artan reytingler, bir çok sinema eleştirmeninin şu soruyu sormasına sebep oluyordu: 'Avrupa Yakası' mı bu ikiliyi meşhur etmişti, yoksa onlar mı diziyi?

Şu sıralar 'O hikayedeki mal benim' adlı stand up şovu sahneleniyor. İstanbul Plus dergisinin Temmuz 2006 sayısına verdiği röpörtajda; Boğazda dolaşmayı, ormanda yürüyüş yapmayı, kişilikli binalara bakmayı, denizi yakından yada uzaktan seyretmeyi, Cihangir'de Symrna ve Porte'de yemek yemeyi sevdiğini söylüyor.

Engin Günaydın kim

Engin Günaydın dizi ve set hayatına veda mı etti?
Avrupa Yakası dizisiyle ünlenen başarılı oyuncu Engin Günaydın, dizi ve set hayatına veda ettiğini açıkladı.

Son olarak “Galip Derviş” dizisiyle seyirci karşısına çıkan, ardından oyunculuğu bıraktığı açıklamasıyla gündeme gelen Engin Günaydın, soruları yanıtladı.

“Oyunculuğu tamamen bıraktınız mı, yoksa artık teklif gelmiyor mu?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Daha önce açıklama yaptım ama nedense yanlış anladılar. Ben oyunculuğu bırakmadım. Benim işim bu. Ama dizilerde oynamamaya karar verdim.

Gerek süre olarak, gerekse proje olarak diziler ilgimi çekmiyor. O nedenle sinema ve tiyatro dışında bir projede yer almamaya karar verdim, dedi.

Engin Günaydın Filmleri
(2015): İçimdeki Ses - Selim
(2012): Yeraltı - Muharrem
(2009): Vavien - Celal
(2005): Takva - Erol
(2004): Gora - Dergi Editörü
(2004): Yazı Tura - Sencer
(2001): Yazgı (film, 2001) - Necati

Engin Günaydın dizileri
(2013 - 2014): Galip Derviş - Galip
(2011): Muhteşem Yüzyıl - Gül Ağa
(2011): Üsküdar'a Giderken - Muhtar
(2005 - 2009): Avrupa Yakası - Burhan Altıntop
(2004): Size Baba Diyebilir Miyim? - Mahir
(2003): Hadi Uç Bakalım - Senayi
(2003): Alacakaranlık
(2002): Zor Baba - Bilal
(2001): Aşkım Aşkım - Tarık Usta
(2000): Güneş Yanıkları - Sacit
(1997): Bir Demet Tiyatro - Zabıta İrfan

Engin Günaydın ödülleri
2013 45. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Yeraltı)
19. Altın Koza Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Yeraltı)
2015 - 20. Sadri Alışık Sinema Ödülleri, Müzikal ya da Komedi dalında 'Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu' (İçimdeki Ses)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna