Charles Perrault hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » Charles Perrault hayatı

Charles Perrault hayatı

   

Charles Perrault hayatı

Charles Perrault kimdir ve Charles Perrault nereli? Ünlü şair, yazar ve edebiyat teorisyeni Charles Perrault hayatı bu sayfada derledik. İşte Charles Perrault eserleri (Charles Perrault kitapları) ve hakkında tüm ayrıntılar.

Çocuk kitaplarının babası olarak bilinen ünlü şair, yazar ve edebiyat teorisyeni Charles Perrault 12 Ocak 1628 yılında Fransa'nın Paris şehrinde dünyaya gelmiştir. Varlıklı bir aile olan tanınmış avukat Pierre Perrault ve Paquette Le Clerc çiftinin yedinci çocuğudur. Charles Perrault, önce Beavuais Koleji'nde öğrenim gördü, daha sonra Orleans'da hukuk öğrenimi görerek 1651 yılında mezun oldu. Paris'te bir süre avukatlık yaptı ve çeşitli resmi görevlerde yer aldı.

Pierre Perrault, Kral XIV. Louis'nin Maliye başmüfettişi Jean Baptiste Colbert için çalıştı; imar işlerinden sorumlu idi. Bu sırada kardeşi Claude Perrault ile birlikte klasik mimarlık kuramıyla ilgili birçok önemli yapıtı çevirdi ve yayına hazırladı; onun Louvre Sarayı'ndaki düzenlemelerine yardımcı oldu.

Pierre Perrault, öğrenciliği sırasında hiciv şiirleri yazarak edebi kariyerine başladı. Güneş Kral XIV. Louis'yi öven şiirleri sarayda ilgi ile karşılandı.

1654 yılında kitaplarını yazmaya başladı. Önceleri aşk şiirleri yazdı. Charles Perrault, çocuk hikayeleri yazmaya ise ilginç bir nedenle başlamıştır. Kendi çocuklarına anlatacak doğru düzgün bir hikaye bulamayan Perrault, çocuk yönelik eğlenceli ve eğitici hikayeler yazmaya başlamıştır.

Çocuk hikayeleri konusunda kısa sürede büyük başarılar elde eden ünlü yazar, daha sonra gelecek nesillere ışık tutan Külkedisi (Cinderella), Uyuyan Güzel, Çizmeli Kedi ve Kırmızı Başlıklı Kız'ı yazmıştır.

1671 yılında Fransız Akademisi'ne üye seçildi. Bu arada çeşitli masallar yazmaya başlamıştı. Kısa zamanda Fransa'nın ve dünyanın en ünlü masal yazarlarından biri oldu. Yazdığı masallar ileride peri masalı olarak adlandırılacak türün ilk örneklerindendir.

Charles Perrault, 1672 yılında Marie Guichon ile evlendi. Eşi, 1678'de üçüncü çocuklarını dünyaya getirdikten sonra hayatını kaybetti.

Charles Perrault, "Les Contes de Ma Mère l'Oye" (Peri Masalları, 1697) adı altında derlediği çocuk masallarını yayımladı. Perrault'ya gerçek ününü, oğlunun adıyla yayımladığı bu masal kitabı kazandırdı. Yarı yarıya unutulmuş halk masallarına dayanan bu yapıtta "Parmak Çocuk", "Kırmızı Şapkalı Kız", "Çizmeli Kedi", "Kül Kedisi" vb. gibi sonradan bütün dünyada tanınan masallar yer alıyordu.

Charles Perrault, 16 Mayıs 1703 tarihinde Paris, Fransa'da 75 yaşında hayata veda etmiştir.

Charles Perrault kitaları
La Belle au bois dormant (Uyuyan Güzel)
Le Petit Chaperon rouge (Kırmızı Başlıklı Kız)
Cendrillon (Külkedisi)
Le Chat botte (Çizmeli Kedi)
Mavi Sakal
Parmak Çocuk
Sinderella
Peri masalları
Barba Azul (LEEF Nivel-2)
Puss in Boots
Thumbkin (Stage 2)
El Gato Con Botas (LEEF Nivel-3)
Caperucita Roja (LEEF Nivel-1)
Perrault Masalları

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna