Herman Melville kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Herman Melville kimdir?

Herman Melville kimdir?

   

Herman Melville kimdir?

Herman Melville kimdir? Herman Melville hayatı,Herman Melville kitapları,Herman Melville beyaz balina,Herman Melville eserleri,Herman Melville'ı tanıyalım.Herman Melville sözleri. İşte Herman Melville biyografisi ve hakkında tüm detaylar... 

Herman Melville 1 Ağustos 1819′da New York"ta doğmuş fakir bir ailenin çocuğudur. Amerikalı bir yazardır. Ailesinin ekonomik durumu hiç de parlak değildi ve babası, ardında yüklü bir miktarda borç bırakarak öldüğünde, on üç yaşındaki Herman Melville için hayata atılma zamanı gelmişti. Çeşitli işlerde çalışarak geçen beş yıldan sonra, on sekiz yaşında İngiltere"nin Liverpool kentine giden bir gemiye ayak bastı. Gençliğinin en güzel yıllarını kabusa çeviren bu adım, Melville"in dünya edebiyatına kazandıracağı büyük romanların ana malzemesini oluşturdu. Herman Melville 22 yaşında balina avcısı oldu ama zorlu koşullara dayanamayıp birkaç arkadaşı ile gemiyi terk etti ve bir süre Typee yerlileri arasında yaşadı. Adaya gelen bir Avustralya gemisi ile yeniden denizciliğe döndüyse de denizcilik hayatı hep sorunlu geçti. Katıldığı bir isyan sonunda hüküm giydi, Tahiti civarında yeniden yerliler arasına katıldı, bir başka balina gemisi ile Hawaii'ye kadar gitti.

Herman Melville Otuzlu yaşlarında Boston"a döndüğünde, artık deniz seferleri tamamı ile çıkmıştı kafasından, başka bir işi de yoktu; yazmaya başladı. 1846′da yayınlanan ilk romanları, yerliler arasında geçen günlerine aitti. Moby Dick"i 1851′de tamamladı, ancak romanları yeterince ilgi görmedi. Herman Melville , 1866′da New York gümrüğünde müfettiş olarak çalışmaya başlayınca edebiyattan bütünüyle uzaklaştı, 1891′de öldüğünde hiç kimsenin hatırlamadığı bir yazardı o, ama öldükten sonra keşfedildiğinde bir daha hiç unutulmadı.

Herman Melville 28 eylül 1891 tarihinde hayatını sürdürdüğü topraklar olan New York City şehrinde hayata gözlerini yummuştur.

En Büyük Sözü;

Her şeyi denerim ama yapabildiklerimi yaparım. [H.Melville]

- Eserleri -

Typee(1846)
Omoo(1847)
Mardi(1849)
Redburn(1849)
White-Jacket(1850)
Moby-Dick (1851)
Pierre Diğer Adıyla The Ambiguities (1852)
Israel Potter(1856)
The Confidence-Man(1857)
Billy Budd, Sailor(1924)
Isle of the Cross (lost)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna