Winsor McCay kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » Winsor McCay kimdir?

Winsor McCay kimdir?

   

Winsor McCay kimdir?

Winsor McCay kimdir? Winsor McCay hayatı,Winsor McCay'ı tanıyalım.Winsor McCay nerelidir,kaç doğumludur,öğrenimini nerde yapmıştır.İşte Winsor McCay biyografisi ve hakkında tüm detaylar... 

Winsor McCay Tam ismi '' Winsor Zenic McCay ''dır. Winsor McCay 26 EyIüI 1869 tarihinde Spring Iake, Michigan"da (Amerika) dünyaya geIdi. AmerikaIı karikatürist ve animatör oIan Winsor McCay çizgi roman IittIe Nemo ve animasyonIu karikatür Gertie Dinozor iIe tanınıyor. Winsor McCay siyasi karikatürIeriyIe ve resimIi öyküIeriyIe ünIü bir gazete karikatüristiydi. Aynı zamanda bir “vaudeviIIe” sanatçısıydı.
 

En çok bilinen eserleri Comic Strip ve Little Nemo ( küçük Nemo) ve Gertie the Dinosaur"dur.


Kayıp Balık Nemo, ABD yapımı bir 3D animasyon filmidir.

ABD'de 30 Mayıs 2003'te gösterime giren "Kayıp Balık Nemo", ilk üç günde 70 milyon dolar hasılat yaparak, o zamana dek bir canlandırma filmi için en iyi açılış rekorunu kırmıştı. Kasım 2003'te ABD ve Kanada'da piyasaya verilen DVD'si de 28 milyon kopya satarak bir başka rekor getirdi. Ünlü animasyon stüdyosu Pixar'ın 5. filmi olan "Kayıp Balık Nemo", 2004'te En İyi Canlandırma (animasyon) Filmi Oscar'ını da kazanmıştır.


Bir palyaço balığı olan Marlin, belki de karısının zamansız ölümü nedeniyle küçük oğlu Nemo için fazla kaygılanmaktadır. Ancak Nemo'nun da kendi başına hareket etmesi gerektiği zamanlar gelir çatar. Deniz altı dünyasının okuluna gidip, eğitim görmek zorundadır. Nemo bu okula giderken Marlin'in korktuğu başına gelir ve oğlu arkadaşları ile oynadıkları tehlikeli bir oyun sırasında gözünün önünde kaybolur. Film Marlin'in oğlunu bulmak için harcadığı çabaları ve Nemo'nun da geri dönmek için verdiği büyük mücadeleyi anlatıyor. Filmde, çok güçlü bilgisayarların yardımıyla gerçek ve sayısal görüntüler kaynaştırılarak, insanlar gibi davranan ve konuşan tüm deniz altı canlıları inandırıcı bir şekilde canlandırılmış. "Kayıp Balık Nemo", Pixar'ın "Oyuncak Hikayesi" (Toy Story, 1995 ve 1999) ve Sevimli Canavarlar'dan (Monsters, Inc., 2001) sonra canlandırma sineması tarihinde başarılı bir adım sayılan üçüncü filmleri oldu.

Winsor McCay 26 Temmuz 1934 tarihinde BrookIyn, New York"ta hayatını kaybetti

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna