Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir ?
Ana Sayfa »Biyografi » Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir ?

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir ?

   

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir ?

Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kemal Kılıçdaroğlu'nun hayatı, Kemal Kılıçdaroğlu Vikipedi.Kemal Kılıçdaroğlu'nu tanıyalım.Kemal Kılıçdaroğlu nerelidir,kaç doğumludur,öğrenimini nerde yapmıştır.İşte Kemal Kılıçdaroğlu yaşamı hakkında tüm detaylar...
 

Kemal Kılıçdaroğlu 1948 yılında Tunceli Nazımiye ilçesinde bir kış sabahı dünyaya geldi. Ailesi "Cebeligiller" diye tanınan Kılıçdaroğlu, Kureyşan aşiretine mensup. Yaşadıkları köyde herkesin soyadı "Karabulut" olduğu için babası, soyadını "Kılıçdaroğlu" olarak değiştirdi. Kılıçdaroğlu soyadının büyük dedelerinin eşkıya olarak bilinmesinden geldiği belirtildi. Kemal Kılıçdaroğlu  İlk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli il ve ilçelerinde (Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ ) tamamladı. 1971 yılında Ankara iktisadi ve Ticari ilimler Akademisinden(Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) mezun oldu.
 

Yayın ve Çalışmalar Aynı yıl hesap uzman yardımcılığı sınavını kazanarak Maliye Bakanlığı'na girdi. Hesap uzmanı olduktan sonra, bir yıl süre ile Fransa' da kaldı. 1983 yılına kadar hesap uzmanlığı görevini sürdüren Kılıçdaroğlu, 1983 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü'ne daire başkanı olarak atandı. Daha sonra aynı Genel Müdürlükte, genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı.
 

1991 yılında, Bağ-Kur, 1992 yılında da SSK Genel Müdürlüğü'ne atandı. Kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında müsteşar yardımcılığı da yapan Kılıçdaroğlu, Ocak 1999 ayında kendi isteği ile SSK Genel Müdürlüğü'nden emekli oldu.
 

Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında, "Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu" Başkanlığını yaptı.
 

Hacettepe Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.
 

Türkiye iş Bankası Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulundu.


Ödüller 1994 yılında "Ekonomik Trend Dergisi'nce konusunda yılın bürokratı seçildi.
 

Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri'yle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girdi. CHP Merkez Yönetim Kurulu"nda görev alan Kemal Kılıçdaroğlu 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri'nde de İstanbul'dan 23. dönem milletvekili seçildi ve Genel Başkanlığa adaylığını açıklayıncaya kadar CHP Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu.
 

Evli ve üç çocuklu olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yayınlanmış üç kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır. 22 Mayıs 2010 tarihinde, CHP Genel Başkanı seçildi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna