Tahir Elçi kimdir vikipedi
Ana Sayfa »Biyografi » Tahir Elçi kimdir vikipedi

Tahir Elçi kimdir vikipedi

   

Tahir Elçi kimdir vikipedi

Tahir Elçi kimdir ve Tahir Elçi nereli? Diyarbakır'da açıklama yaparken çıkan çatışmada Kürt asıllı Türk hukukçu ve aktvist Tahir Elçi öldü. Tahir Elçi vurulma anı kameralara yansıdı. İşte Tahir Elçi vikipedi yani hayatı hakkında tüm ayrıntılar.

Diyarbakır'da açıklama yaparken çıkan çatışmada hayatını kaybeden Tahir Elçi 1966 yılında Şırnak"ın Cizre İlçesinde dünyaya geldi.  İlk, orta ve lise tahsilini Cizre"de tamamlayan Tahir Elçi, 1991 yılında D.Ü.”Dicle Üniversitesi) Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 1992 yılından beridir Diyarbakır'da serbest avukatlık yapıyor ve mesleğinde yoğunlaşıyordu.

Türkiye"de gündemde kalan çok sayıda davayı yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde temsil ederek bölgede en çok tanınan avukatlar arasında yerini almıştır.Almanya'da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslar arası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüştür.1998"ten beridir staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermektedir.

1998-2006 yılları arasındaDiyarbakır Barosunda yöneticilik yapmıştır.Halen Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştır.Evli ve iki çocuk babası olan Elçi, İngilizce bilmektedir.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi vurulma anı


Tahir Elçi çatışmada hayatını kaybetti
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi 28 Ekim 2015 Cumartesi günü basın açıklaması yaptığı sırada çatışma çıktı. Başından vurulan Tahir Elçi hayatını kaybetti.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin basın açıklaması yaptığı sırada çatışma çıktı. Diyarbakır"ın merkez Sur ilçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra teröristlerin silahlı ve roketli saldırısına uğrayan grubun içerisinde bulunan ve ağır yaralanan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi"nde hayatını kaybetti.

Açıklamanın ardından saat 11.00 sıralarında çevreden silah ve çatışma sesleri duyuldu. Çatışma sırasında 1 polis de şehit düşerken, 3 kişi ise yaralandı.

Tahir Elçi'nin Son Sözleri
Elçi yaptığı açıklamada, 'Zihinlerimizde Diyarbakır ismiyle en çok anılan dört ayaklı minareyi ne yazık ki iki gün önce ayağından vurdular. Kadim bölgede İnsanların ortak mekanında silah çatışma operasyon istemiyoruz." demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan"dan Tahir Elçi açıklaması
Diyarbakır"da yaşanan bir çatışmada Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi"nin öldüğünü, bir polisimizin de şehit olduğunu öğrendim.

“Ayrıca polislerden ve gazetecilerden yaralananlar var.

“Sayın Elçi"ye ve şehit polisimize Allah"tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Bu olay Türkiye"nin terörle mücadeledeki kararlığının ne kadar doğru olduğunu göstermiştir.

“Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Buradan durmak yok, yılmak yok. Aynı kararlılıkla buna devam edeceğiz.”

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna