Osman Zeki Üngör hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » Osman Zeki Üngör hayatı

Osman Zeki Üngör hayatı

   

Osman Zeki Üngör hayatı

Osman Zeki Üngör kimdir ve Osman Zeki Üngör nereli? Osman Zeki Üngör ne zaman istiklal marşını besteledi? İstiklal Marşımızın bestecesi olan Osman Zeki Üngör kısaca hayatı, eserleri, düşünceleri, besteleri, çalışmaları bu sayfada. İşte Osman Zeki Üngör ne zaman doğdu ve öldü, Osman Zeki Üngör biyografi yani Osman Zeki Üngör hakkında bilgi.

Ünlü besteci, orkestra şefi, keman virtüozu Osman Zeki Üngör 1880 yılında İstanbul Üsküdar'da dünyaya gelmiştir. Dedesi, Osmanlı Devleti"nin saray orkestrası olan Mızıka-yı Hümayun bünyesinde "Fasl'ı Cedid"'i (batı enstrümanlarını da içeren fasıl topluluğu) tertip eden Santuri Hilmi Bey; babası Şekerci Hacı Bekir ailesinden Hüseyin Bey'dir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal marşının bestecisi olarak tanınmış bir sanatçıdır. Osmanlı sarayında ilk Türk kemancısı olarak yetiştirilmiş olan müzisyen[1]; birçok klasik batı müziği bestecisinin keman konçertolarını Türkiye'de çalan ilk Türk kemancıdır.

Bugünkü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası"nın temelini oluşturan Osmanlı saray orkestrasını yönetmiş; orkestranın ilk defa İstanbul"da halka açık konserler vermesini ve cumhuriyetin ilanından sonra yeni başkent Ankara"daki ilk senfonik konserlerin gerçekleşmesini sağlamıştır.

Cumhuriyetin ilk önemli öğrenim kurumlarından Musiki Muallim Mektebi"nin kuruluşunda büyük emeği geçmiş bir eğitimcidir. Besteci Ekrem Zeki Ün'ün babasıdır.

Osman Zeki Üngör, besteci, orkestra yöneticisi, kemancı (İstanbul 1880 – ay.y. 1958). Beşiktaş Askeri Rüştiyesi ile Mızıka-i Hümayun'da öğrenim gördü. Batı müziği öğrenimini görerek konser kemancısı oldu, başkemancı olarak çaldı.

Daha sonra Mızıka-i Hümayun ile İstanbul Erkek Mektebi'nde öğretmenlik yaptı. İlk Türk senfoni orkestrasını kurdu ve haftalık konserler verdi. 1922'de İstiklal Marşını besteledi. 1924'te Riyaseti-cumhuri Musiki Heyeti, ardından da Riyaseticumhur Orkestrası yöneticiliği yaptı. Musiki Muallim Mektebi müdürlüğüne getirildi, 1934'te emekliye ayrıldı.

Osman Zeki Üngör İstiklal Marşını 1922 senesinde besteledi.

Besteci asıl ününü Mehmet Âkif Ersoy'un İstiklâl Marşını besteleyerek elde etti. Osman Zeki Bey, 1921 yılında Mehmet Akif"in şiirinin ulusal marş güftesi olarak seçilmesinden sonra 1922"de Maarif Bakanlığı tarafından düzenlenen beste yarışmasına davet edilen 24 besteciden birisiydi. Kimi anekdotlara göre İstiklâl Marşı'nı, İzmir'in Yunan işgalinden kurtuluşundan sonra bestelemişti . Yarışma seçici kurulu tarafından Osman Zeki Bey'in eseri beşinci seçilirken; Ali Rıfat Bey'in alaturka usuldeki bestesi birinci seçildi. Ancak 1930 yılında Maarif Bakanlığı'nın resmi kurumlara gönderdiği bir genelge ile uygulamada değişiklik yapıldı ve o güne kadar Ali Rıfat Bey'in bestesi ile seslendirilen güfte; Osman Zeki Bey'in batı tarzı bestesi ile seslendirilmeye başladı; devletin resmi marşı haline geldi.

Osman Zeki Üngör 1958 yılında İstanbul'da Moda'daki evinde hayata veda etti. Osman Zeki Üngör Ölümüne kadar müzikle uğraşmıştır. Cenaze töreninde askeri bir bando tarafından İstiklâl Marşı çalındı. Mehmet Akif Ersoy"dan sonra cenazesinde İstiklal Marşı çalınan ikinci kişidir. Cenazesi, Karacaahmet mezarlığı"na defnedilmiştir.

Osman Zeki Üngör Başlıca eserleri: İlim Marşı, Töre Marşı, Azmü Ümit Marşı, Cumhuriyet Marşı, Bir Güzel Kız Salıncakta (şarkı).

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna