James Prescott Joule Hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » James Prescott Joule Hayatı

James Prescott Joule Hayatı

   

James Prescott Joule Hayatı

James prescott joule kimdir ve James prescott joule ne buldu? Ünlü İngiliz bilim insanı olan james prescott joule hayatı bu sayfada derledik. İşte james prescott joule biyografi ( james prescott joule biography) yani yaşamı hakkında tüm ayrıntılar.

James Prescott Joule 24 Aralık 1818 yılında dünyaya gelmiş ünlü bir fizik bilginidir. Isı ve enerji üzerindeki buluşları ile ün kazanmıştır. Enerjinin hiçbir zaman kaybolmadığını ispat etmiştir. Bundan dolayı enerji birimine «joule» (jul) denilir. Lord Kelvin ile mutlak sıcaklık skalasını geliştirmiştir. Bir direnç üzerinden geçen elektrik akımının ısı yaydığını bulmuştur (Joule yasası).

James Joule, Salford'da doğdu. John Dalton'dan aldığı dersler dışında pek fazla bir eğitim görmedi. Babasından oldukça büyük bir bira yapım evi kalmıştı. Joule fabrika işletmekten hiç zevk almıyordu. Orasını kendine bir lâboratuvar haline getirip geceli gündüzlü fizik üzerinde çalışmaya başladı. 1847'de, yaptığı bir konuşmada enerjinin hiçbir zaman tamamen kaybolmadığını ileri sürdü. Enerjinin kullanılıp tükendiği sanılan olaylarda onun yerine ısının ortaya çıktığını belirtti.

Joule, ünlü fizikçi Faraday'ın kanunlarını, deneylerini inceledikten sonra kendine bir çalışma şekli bulmuştu. Enerji ve ısı üzerinde yaptığı çalışmaları anlatan notları 1857'de iki ciltlik bir eser halinde yayınlandı.

Isının mekanik eşdeğeri

    Matematiksel formül:
    Q = c Δt m = 4.18 F Δx = 4.18 W
    Q = Isı (cal)
    c = özısı (cal/g derece santigrad)
    Δt = sıcaklık değişimi (derece santigrad)
    m = kütle (g)
    F = iş yapan korunumlu kuvvet (Newton)
    Δx = yer değiştirme (metre)
    W = fiziksel iş (joule)

Joule, yaptığı deneyler sonucunda, ısının mekanik eşdeğeri olarak; bir pound suyun sıcaklığını bir derece Fahrenheit arttırmak için 838 ft·lbf luk bir iş gerektiğini bulmuştur. Joule, bu sonuçları 1843'de düzenlenen "British Association for the Advancement of Science" toplantısında açıkladı fakat beklediği ilgiyi göremedi.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna