Nurgül Yeşilçay hayatı
Ana Sayfa »Biyografi » Nurgül Yeşilçay hayatı

Nurgül Yeşilçay hayatı

   

Nurgül Yeşilçay hayatı

Nurgül Yeşilçay kimdir ve Nurgül Yeşilçay kaç yaşında? Ünlü Türk sinema ve dizi oyuncusu, Nurgül Yeşilçay nereli, filmleri, boyu, eşi, çocukları, hakkında tüm detayları bu sayfada derledik. İşte Nurgül Yeşilçay vikipedi (Nurgül Yeşilçay biyografi), yani Nurgül Yeşilçay hayatı ile ilgili tüm ayrıntılar.

Ünlü Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Nurgül Yeşilçay, 26 Mart 1976'da İzmir'de dünyaya geldi. Fakat babasının Afyon fanatikliği yüzünden nüfus kağıdında doğum yeri Afyon olarak geçer. Nurgül Yeşilçay boyu 1.65 m'dir. Nurgül Yeşilçay kaç kilo sorusuna gelince, ünlü oyuncu 50-52 kilo civarındadır. Göz rengi yeşil, burcu koç, doğal saç rengi Koyu kahve fakat çoğu zaman siyaha boyatıyor. Nurgül Yeşilçay İnstagram hesabı; instagram.com/nurgulyesilcayy'dır.

Nurgül Yeşilçay, İlkokul ile ortaokul ve lise eğitimini İzmir'de tamamladı. Lise döneminde bir süre izcilik yaptı. 2001′de Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tiyatro bölümünden mezun oldu.

Üniversite eğitimi sırasında rol aldığı İkinci Bahar dizisindeki Gülsüm rolü ile tanındı. 2002 yılında Çağan Irmak'ın yönetmenliğini yaptığı Asmalı Konak adlı TV dizisinde Bahar Karadağ rolüyle ününü artırdı. Aynı yıl Teoman'la beraber Mumya Firarda filminde oynadı. 2003 yılında Abdullah Oğuz'un yönettiği Asmalı Konak dizisinin devam filmi olan Asmalı Konak-Hayat'ta Özcan Deniz'le başrolü paylaştı. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı Eğreti Gelin filmindeki Kostak Emine rolü ile 2005de 12. Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Aynı yıl Hande Ataizi ile Melekler Adası dizisinde rol aldı. Aynı dizide rol alan Cem Özer ile 26 Ekim 2004′te evlendi. Hamileliğinin son ayında Melekler Adası dizisinden ayrıldı. 22 Mayıs 2005′te oğlu Osman Nejat'ı dünyaya getirdi.

nurgül yeşilçay biyografiNurgül Yeşilçay, 2002 – 2003 yılları arasında, senaristliğini Mahinur Ergun ve Meral Okay'ın yaptığı yönetmenliğini Çağan Irmak'ın yaptığı “Asmalı Konak” dizisinde Özcan Deniz, Selda Alkor, Menderes Samancılar gibi sanatçılarla birlikte oynadı. “Asmalı Konak” adlı dizideki “Bahar Karadağ” rolüyle ismini duyurdu.

2004′te Anlat İstanbul filminde Saliha karakterini canlandırdı. 2005-2006 sezonunda ATV'de yayımlanan Belalı Baldız dizisinde Berna Laçin ve Kenan Işık'la başrolü paylaştı. 2006 da Cem Özer"le “Sen Olmasaydın” adlı tiyatro oyununda rol aldı. 2006 yılı Eylül ayında Fatih Akın"ın senaryosunu yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği “Yaşamın Kıyısında” isimli filmde rol aldı. Bu filmde Ayten Öztürk adlı türk kızını büyük başarıyla canlandırdı, film 2007′de 60.Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışmaya hak kazandı ardından “En iyi Senaryo” ödülünü kazandığı açıklandı.

2007′de Ezo Gelin adlı tv dizisinde Ezo Gelin'i canlandırdı. Ortadoğu'nun en önemli film festivallerinden biri olarak kabul edilen 31.Uluslararası Kahire Film Festivali'nde başkanlığını ünlü İngiliz yönetmen Nicolas Roeg'in yaptığı ana jüride yer aldı.2007′da Barış Pirhasan'ın yönetmenliğini yaptığı Adem'in Trenleri filminde Hacer rolünde kusursuz bir performans sergiledi.Bu filmdeki oyunuyla 13.Sadri Alışık Oyuncu ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) Geleneksel 15. Oyuncu Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü iki ayrı filmde, birbirinden çok farklı iki rolde birden etkili olmayı ve doğal kalmayı başarması nedeniyle Yaşamın Kıyısında (Ayten) ve Adem'in Trenleri'nin oyuncusu (Hacer) olarak kazandı. 5-20 Nisan 2008 de 27.si düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Semin Kaplanoğlu'nun juri başkanlığını yaptığı ulusal yarışma jurisinde yer aldı.

Ocak 2010'da yayına başlayan "Aşk Ve Ceza" isimli dizide Murat Yıldırım ile başrolü paylaştı. 2011'de Show TV'de yayınlanan “Sensiz Olmaz'' adlı dizinin başrolünde yer aldı.

nurgül yeşilçay hayatıNurgül Yeşilçay Evlilikleri : Cem Özer ile 26 Ekim 2004′te evlendi. 22 Mayıs 2005′te oğlu Osman Nejat"ı dünyaya getirdi. 24 aralık 2010 da Cem Özer'den boşandı.

2014 yılında başrollerini Erkan Petekkaya ile paylaştığı "Paramparça" adlı dizide Nursel Köse, Ebru Özkan, Cemal Hünal ile birlikte oynadı.

Nurgül Yeşilçay kimdir hayatı (Kendi Kaleminden)

1976 yılında izmir'de doğmuşum ama babamın Afyon fanatikliği yüzünden nüfus kağıdımda doğum yerim Afyon olarak geçer.
Ve hayatım boyunca sadece bir kere gittiğim Afyon"lu oluveririm.

iki tane ablamdan öğrendiğim en iyi şey okuma yazmadır.
4 yaşındayken okuma, yazma, çarpım tablosu ve bilimum matematik işlemlerini öğrenmiştim.
Bundan dolayı ilkokul birinci sınıfı okumadan ikinci sınıfa geçtim (aslında üçe geçecektim ama minyon olduğum için babam istemedi.)
O yaşlardaki birisinin noktalama işaretlerini bile doğru kullanarak yazabiliyor olması şaşkınlıkla karşılanmıştı.
ilk taklit denemem “Bakkal ismail Amca”ydı.
Alt dudağı aşağı sarkıtarak konuşursan her evcilik oyununun içine ismail Amca"yı koyabilirdin o zamanlar.

12 Eylül öncesi evimizi 3 kişiyle paylaşıyorduk. Birisi kızdı.
Ortadan ayrılmış uzun güzel saçları ve kocaman fotoğraf makinesi vardı.
Onunla bizim fotoğraflarımızı çekerdi. Onlara herkes “anarşikler” derdi.
Sonra bu anarşiklerin erkek olanlarından birini damın üstünde polis öldürdü.
Son sözü “ah anam!” oldu.(Ve bir yerlerde bi ananın canı yandı.)
Biz hiçbi"şey olmamış gibi patates yemeğe devam ettik.
Elektriklerin bol bol kesildiği, babamın karanlıkta bize masal anlattığı dönemlerdi. “Keçi Kız”ı çok severdik.
Keşke şimdi de hatırlasa babam, keşke ben de hatırlasam da ışıkları söndürüp oğlum Nejat" a Keçi Kızı anlatsam.
ilkokul 3. sınıfta girdiğim "barış" konulu bir resim yarışmasında 3. oldum.
Ödül olarak fotoğraf makinesi verdiler. Böylelikle resme bi" süre ara vermek zorunda kaldım.

ilkokul çağlarında en çok "noolur beş Dakka daha" derdim. Her Sabah uyanırken ve her akşam oyundan koparken.
Ortaokul 1. sınıfın ilk dönemleri, sınıf başkanı seçimlerinde, sınıf başkanı olmak için bütün sınıf parmak kaldırıp, bir tek ben kaldırmadığım için sınıf başkanı oldum. Ama beceremediğim için ikinci dönem değiştirildim. (Hiçbir zaman iktidarı eline geçiren insan rolü oynayamadım çünkü.)
Lise dönemlerinde bir süre izcilik yaptıktan sonra oymak başı oldum. Tam o dönemde Erzincan depremi oldu.
Biz yardım etmek için 8 kişilik bi grup olay yerine gittik.
Türkiye"nin çok önemli bi gerçeğini, yaşanan sefaleti birebir yerinde görmek çok acı ve üzücüydü.
Bir gün okuldan eve gelirken gördüğüm bi tabela beni içeri taşıdı. içerde bi ressam ve resim öğrencileri vardı.
“Ben de resim yapıyorum benimle de ilgilenir misiniz” diye sordum ressama, o da “resimlerini getir bi bakayım” dedi.
Götürdüm, beğendi ve çırak olarak işe başladım. Lise döneminde 3 yıl boyunca gittim.
Rakısını, boyasını, fırçasını, bezini ben alıyordum; karşılığında resim yapıp, pek çok önemli sanat kitabını ödünç alıyor; ve sanatçıları öğreniyordum, anlıyordum da. Anlamadığım tek şey “Burası Türkiye” yazan küçük bi kağıttı.
Ne demek olduğunu sorduğumda “ilerde anlarsın” demişti. Anladım.

ilk aşk acısı bir ay boyunca yemek yememek, ağlamak, ağlamak ve ağlamaktı.
insan ilk aşık olduğu kişiyle evlenip çoluk çocuk yapmak istiyor. Ama iyi ki bunlar son aşık olduğuna nasip oluyor.
Aradakilerdeyse konuşurken o raddeye gelmek bile “Ah Belinda” sendromu yaratıyor.
Önemsiz platonik bir tiyatrocu yüzünden girdiğim önemli bir okuldu “Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümü”. Çok konuşan, her ortamda dikkat çekmeye çalışan, bol içki tüketen farklı bir "klan"la karşı karşıyaydım.
Önce garipsediğim bu klana zaman zaman uydum, zaman zaman dışlandım. Ve belki üç beş kuruş kazanırım diye girdiğim “ikinci Bahar” dizisinde önemli rollerden birini oynayarak, aslında okuldaki ölüm fermanımı imzaladım.
Ama yılmadım 6 yıl süren bir maceradan sonra üniversite hayatım Eskişehir"den, içinde diploma olan bir koliyle istanbul"a taşındı.

nurgül yeşilçay vikipediBir gün, üniversitedeyken hiç öleceğini düşünmediğimden hep hoyratça davrandığım -bu aralar en çok özlediğim- kişiden şaşırtıcı bir telefon aldım. Annem ilk kez bir yerlerinin ağrıdığını söylüyordu.
Size biraz annemi anlatmam gerekiyor: Annem çok iyi niyetli, güvercinlerle, köpeklerle, kedilerle konuşan, rüzgarı dinleyen, gururlu, babama çok aşık, hükümet gibi bi kadındı. Ve asla şikayet etmezdi.
ilk defa bana bi yerlerinin ağrıdığını söylediğinde o yüzden çok şaşırdım ve okuldan izin istedim. Tabii ki vermediler. (Birilerinin birşeyleri anlaması için bazen kurban vermek gerekir)
Haberi almakta gecikmedim.Bir hafta sonra okuldan içeri girdiğimde herkesin yüzünde abartı bir iyimserlik, kötü gün dostu görünme hali vardı ve başım sağolsundu. Hala sağ. Başım.

“ ikinci Bahar”, “hayatımın şansı”. Ama Türkan Şoray, Şener Şen, Uğur Yücel gibi isimlerle çalışınca bir yandan “cool” gözükmeye çalışıp, bir yandan çaresizlik içinde abuk subuk şeyler yapıp, bildiğim her şeyi birbirine dolayıp "nerden bulduk bu kızı" izlenimi yaratmakta gecikmedim. Neyse ki toparladım da bu günlere gelebildim.
Hani eski Türk filmlerinde esas kız ünlü olma yolunda tam küçük bir adım atmıştır ki ünlü bir prodüktörle tanışır ve fonda müzik çalarken sabit kameranın önüne plak kapakları, film afişleri, gazete küpürlerinin yüzlercesi yağar.
Ve şehrin dört bir yanında asılı olan esas kızın bol makyajlı billboardlarının önünde avare avare dolaşan esas oğlanı görürüz…
Neyse ki benim esas oğlan olmasa bile esas adamım yanıbaşımda.
O plak kapaklarını, gazete küpürlerini, film afişlerini ise zaten biliyorsunuz.

Nurgül Yeşilçay Fimleri:
2014 - Gece
2013 - Aşk Kırmızı
2010 - Çınar Ağacı
2009 - 7 Kocalı Hürmüz
2008 - Vicdan
2007 - Yaşamın Kıyısında, Ayten
2007 - Adem'in Trenleri, Hacer
2004 - Anlat İstanbul - Uyuyan Güzel Saliha
2004 - Eğreti Gelin - Kostak Emine
2003 - Asmalı Konak - Hayat - Bahar Karadağ
2002 - Mumya Firarda - Fatıma
2001 – Şellale - Nergis
1998 - Herşey Çok Güzel Olacak – Hemşire

Nurgül Yeşilçay Dizileri:
2014 - Paramparça
nurgül yeşilçay dizileri2014 - Cinayet
2013 - İşler Güçler
2013 - Galip Derviş
2013 - Bebek İşi
2012 - Sultan
2011 - 2012 - Sensiz Olmaz
2010 - 2011 - Aşk ve Ceza (Yasemin)
2006 - Ezo Gelin TV Dizisi - Ezo
2005 - Belalı Baldız TV Dizisi - Arzu Parlak
2004 - Melekler Adası TV Dizisi - Şerbet
2002 - Asmalı Konak TV Dizisi - Bahar Karadağ
2001 - 90-60-90 TV Dizisi - Deniz
1999 - İkinci Bahar TV Dizisi – Gülsüm

Nurgül Yeşilçay Rol Aldığı Tiyatro Oyunları:
2006 - Sen Olmasaydın
Aşk Gibi

Nurgül Yeşilçay Ödülleri:
2005 - 12.Adana Altın Koza Film Festivali "En İyi Kadın Oyuncu" (Eğreti Gelin)
2007 - 13.Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri “Ademin Trenleri” "En İyi Kadın Oyuncu"(Hacer)
2007 - Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) Geleneksel 15. Oyuncu Ödülleri "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü (Yaşamın Kıyısında ve Adem"in Trenleri)
2008 - 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü (Vicdan)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna