Kayahan kimdir vikipedi
Ana Sayfa »Biyografi » Kayahan kimdir vikipedi

Kayahan kimdir vikipedi

   

Kayahan kimdir vikipedi

Kayahan kimdir? Ünlü Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarı Kayahan kaç yaşında ve nereli? Kayahan vikipedi bu sayfada derledik. İşte Kayahan şarkıları, Kayahan hayatı hakkında tüm ayrıntılar.
 

Kayahan Açar, 29 Mart 1949 tarihinde Albay Süleyman Açar ile Firuzan Hanım"ın oğlu olarak İzmir"de dünyaya geldi. Türk pop şarkcısı, besteci ve söz yazarıdır. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara'da geçirdi. Daha sonra İstanbul'a yerleşti. Kızının eğitiminden dolayı İstanbul'da Uzun süre yaşadı ama asıl oturduğu yer, bütün cadde ve sokakların isimleri Kayahan"ın şarkılarının isimlerinden verilmiş olan Gömeç"teki İnta sevgi Köyüdür. Yılın büyük bölümünü geçirdiği Gömeç"e olan bağını ise “Gömeç” adlı şarkısında notalara döktü.

Önceleri Kayahan'ın adı Nilüfer'e verdiği şarkılarla anılırdı. Nilüfer'in yorumladığı "Geceler", "Kar Taneleri", "Esmer Günler" gibi parçalar Türk pop müziğinin en iyi besteleri arasına girdi. Kariyeri boyunca kendi yazdıklarını söyleyen ve yaptığı her albümü bir sloganla birlikte sunan Kayahan, aynı zamanda besteci ve söz yazarının önemini gösteren ilk müzisyenlerden biri oldu.

1991 tarihli "Yemin Ettim" Kayahan'ın çok konuşulan ilk albümüydü. 1993 yılında "Son Şarkılarım" adını verdiği başka bir çalışmasında söz ve müziği yine kendisine ait 10 şarkı yer aldı. "Sarı Şekerim", "Vazgeçmem", "Aman" gibi herkes tarafından beğenilen parçaların bulunduğu albüm önemli sayıda dinleyiciye ulaştı.
 

Kayahan'ın, iki yıl sonra, 1995'te "Benim Penceremden" adlı albümündeki "Ben Anadolu Çocuğuyum", "Allah'ım Neydi Günahım" gibi başarılı bestelerini yalnızca kendisi değil, pek çok müzisyen de söyledi.
 

Sanatçı 1996 tarihli "Canımın Yaprakları" isimli çalışmasında ve ardından gelen "Emrin Olur" albümde yine hit olan besteler üretti. Özellikle "Emrin Olur", "Atın Beni Denizlere", "Şampiyon" gibi şarkılar dönemin öne çıkan parçaları oldu.
 

kayahan hayatı2000 yılına girerken Kayahan'ın dokuzuncu albümü "Beni Azad Et" çıktı. Bu ve önceki albüm Kayahan'ın ustalığını gösterdiği ama eskisi gibi etkili olamadığı çalışmalardı. Ama 2000'in sonunda yayınlanan "Gönül Sayfam" ve albümle aynı adı taşıyan parça bir anda piyasadaki herkesi unutturup dikkatleri yeniden Kayahan'ın üstüne çekti.
 

Albümlerinin dışında ayrıca 1989'da "Ve Melonkoli" ve 1990'da "Gözlerinin Hapsindeyim" ile iki kere Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması'na katıldı. Kayahan bir süredir şehirden uzakta eşi İpek Tüter ile Balıkesir ilinin bir ilçesi Gömeç'te yaşıyor.
 

1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması"nda “Geceler” adlı şarkısıyla ı “Altın Portakal” ödülünü kazandı.

Yurtiçinde ve yurtdışına pek çok konser veren Kayahan, 1992 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı'nda yüz altmış bini aşkın izleyiciye verdiği konserle tarihe geçti. Doğa ve çevre konusundaki duyarlılığı ile de tanınan Kayahan, insanların bu konulara olan ilgisini arttırmak amacıyla pek çok yardım konseri vermekte, gönüllü olarak çalışmalara katılmaktadır.

Kayahan Emrin Olur


İlk kez 1990 yılında yumuşak doku kanserine yakalana Kayahan, 2005 yılında 2. kez yanı kansere yakalandı, 2014 yılında 3. kez hastalığı tekrar eden Kayahan, kanser tedavisi görmektedir. Kanser teşhisiyle 1990 yılında karşılaştığında “Yemin Ettim”i yazdığını belirterek,
 
“Yaşanacak günümüz varmış. Ölüm bir ceza değildir, ben öyle düşünüyorum. Devlet hastanesine gittim, Çapa"da tedavi oldum. Söylediklerine göre 6 ay ömrüm kalmıştı. Şu anda onların verdiği sürenin üstünden 21 sene geçti. 10 sene önce tekrar etti, yine tedavi gördüm'' dedi.
 

Kayahan, 14 Şubat Sevgililer Günü"nde Beşiktaş Meydanı"nda; telif hakları yüzünden 15 yıldır dargın olduğu Nilüfer bir araya gelerek barıştı.

Kayahan Bir Aşk Hikayesi


Kayahan Evlilikleri:
Kayahan 1.evliliği. Nur Hanım'la 8 Mart 1973 tarihinde evlendi, 1991 yılında boşandı . Birinci evliliğinden Beste (d.15 Mayıs 1974)adında bir kızı var.

Kayahan 2.evliliği: 15 Ekim 1992 tarihinde Lale Yılmaz ile evlendi. şahitliğini Turgut Özal ve eşi yapmıştı. Temmuz 1993 yılında boşandı.

Kayahan 3.evliliği:1999 yılında vokalisti İpek Tüter (d.1976) ile evlendi. Ağustos 2000 doğumlu Aslı Gönül adında bir çocukları var.
 

Kayahan Albümleri:
1981 - Canım Sıkılıyor Canım (Uzunçalar)
1987 - Merhaba Çocuklarkayahan vikipedi
1988 - Benim Şarkılarım
1989 - Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar
1991 - Yemin Ettim
1992 - Odalarda Işıksızım
1993 - Son Şarkılarım
1995 - Benim Penceremden
1996 - Canımın Yaprakları
1997 - Emrin Olur
1999 - Beni Azad Et
2000 - Gönül Sayfam
2002 - Ne Oldu Can?
2004 - Kelebeğin Şansı
2007 - Biriciğim'e
2011 - 365 Gün
2014 - Kayahan En İyileri No.1
 

Kayahan Hayatını Kaybetti

Küçük hücreli akciğer kanseri sebebiyle bir süredir tedavi gören sanatçı Kayahan, 3 Nisan 2015 tarihinde Acıbadem Maslak Hastanesi"nde hayatını kaybetti.
 

66 yaşındaki sanatçının tedavisini yürüten Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Demir, tedavi süreci hakkında şu bilgileri verdi: “Kayahan 1,5 yıldır ileri evre küçük hücreli akciğer kanseri nedeniyle hastanemizde tedavi görüyordu. İlk dönemde tedaviye çok iyi cevap vermesine rağmen, son dönemde tedaviye gelişen direnç, hastalığın yaygınlaşması ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle maalesef kendisini kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”
 

Yoğun bakım sorumlusu Prof. Dr. Nahit Çakar ise “Hastamız bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Kayahan, hastalığının ilerlemesi sonucu oluşan solunum yetmezliği ve bunun beraberinde gelişen çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Kendisine Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum.” diye konuştu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna