Salman Bin Abdülaziz el-suud kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Salman Bin Abdülaziz el-suud kimdir

Salman Bin Abdülaziz el-suud kimdir

   

Salman Bin Abdülaziz el-suud kimdir

Suudi Arabistan Kraliyet divanı Kral Abdullah'ın 23 Ocak 2015'te vefatının ardından Salman bin Abdülaziz el-Suud'i yeni Kral olarak ilan etti. Salman bin Abdülaziz el-Suud kimdir. İşte Prens Salman olarak tanınan Salman bin Abdülaziz el-Suud hakkında tüm detaylar.

Salman bin Abdülaziz el-Suud, Suudi Arabistan kralı oldu. Salman bin Abdülaziz el-Suud ( سلمان بن عبد العزيز آل سعود )
31 Aralık 1935 tarihinde

Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde, bir Suudi Ailesi üyesi olarak dünyaya geldi. Babası ülkenin kralı Abdullah bin Abdül Aziz, annesi ise Hessa el Sudairi'dur. Kralın 25 oğlundan biridir.
 
Prens Salman, kraliyet çocuklarına eğitim veren Prens Okulu'na gitti. Orada eğitim aldı. Sonra mezun oldu ve politikaya atılmaya başladı.

Salman bin Abdülaziz el Suud'un siyasi deneyimi ve yükselişi 1950'li yıllara dayanır. Suudi Ailesi Konseyi Başkanı olmuştur. Bunun yanında önemli devlet hizmeti gerçekleştirir; Riyad'ın belediye başkanlığını ve valiliğini üstlenir. En çok görev süresi Riyad Bölgesi Valisi olduğu zamanda olmuştur. Tam 48 yıl sürmüştür. Ardından o görevi bırakmış ve 5 Kasım 2011 tarihinde savunma bakanı olmuştur. Kardeşi ve kralın seçtiği veliaht olan, Nayif bin Abdülaziz el Suud vefat edince veliahtlık ona devredilmiştir. Ağabeyi Kral Abdullah'ın ölümüyle Suudi Arabistan'ın yeni kralı olmuştur. Veliahtı Prens Mukrin'dir.
 
Ayrıca politika yönünde, halka karşı yumuşak ve uzlaşıcı bir tutumu olduğu dünya tarafından bilinmektedir. Kral -halk ilişkisine önem verir. Reformlara sıcak bakmaktadır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna