Kral Abdullah kimdir (Abdullah bin Abdulaziz al saud)
Ana Sayfa »Biyografi » Kral Abdullah kimdir (Abdullah bin Abdulaziz al saud)

Kral Abdullah kimdir (Abdullah bin Abdulaziz al saud)

   

Kral Abdullah kimdir (Abdullah bin Abdulaziz al saud)

Suudi Kralı Abdullah bin Abdulaziz öldü! Peki Abdullah bin Abdulaziz al saud kimdir yani Kral Abdullah kimdir? İşte Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz Al Suud yani Kral Abdullah vikipedi, yaşamı hakkında tüm ayrıntılar.

Abdullah bin Abdülaziz el-Suud ( عبد الله بن عبد العزيز آل سعود ) 

1 Ağustos 1924 yılında, Necid Sultanlığı'nın Riyad Bölgesi'nde dünyaya geldi. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim idi. Soylu Suudi Ailesi'nin bir üyesidir.

İlk kamu görevi, Mekke'nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası Abdülaziz El Suud tarafından Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları'nın komutanı görevine geçti. Kardeşi Fahd bin Abdül Aziz ölünce yerine o tahta geçti. Milli Muhafızların kontrolünün onda olması, veliaht ve kral olmasında önemli bir rol üstlenir. En son olarak 1 Ağustos 2005 tarihinde resmi kral olur. Eşi Fehda bint Asi Surayim tarafından 25 çocuk sahibi olmuştur. Veliahtı Salman bin Abdülaziz el Suud olmuştur.
 
89 yaşındaki Kral Abdullah son yıllarda önemli sağlık problemleri yaşamış ve bu nedenle defalarca hastaneye kaldırılmıştı. Son aylarda kamuoyu önüne çıkmayan Kral Abdullah'ı, törenlerde veliaht prens temsil ediyordu.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz, tedavi gördüğü hastanede 23 Ocak 2015'te 91 yaşında vefat etti. Suudi Arabistan Krallık Divanı"ndan yapılan açıklamada, Kral Abdullah"ın 3 haftadan beri tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği belirtildi. Suudi Arabistan kanunları gereği, Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz"in kral olarak ülke yönetiminin başına getirildiği belirtilen açıklamada, bu konuda beyat alındığı bildirildi.
 

Ürdün'de 40 gün yas ilan edildi

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz Al Suud'un vefatı dolayısıyla Ürdün'de 40 gün yas ilan edildiği bildirildi.
 

Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kral İkinci Abdullah'ın emriyle ülke genelinde bugünden itibaren 40 gün yas ilan edildiği belirtilerek, Suud ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuldu.
 

Ürdün Kralı İkinci Abdullah'ın, bu zor ve üzücü günde Suudi Arabistan yönetimi ile halkının yanında olduğu kaydedildi.
 

Açıklamada, Kral İkinci Abdullah'ın, cenaze törenine katılmak için İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu'nu (WEF) yarıda kestiği aktarıldı.
 

Obama'dan başsağlığı ve övgü

ABD Başkanı Barack Obama, Kral Abdullah'ın ölümünün hemen ardından Suudi Arabistan halkına başsağlığı diledi.
 

Başkan Obama, övdüğü Kral Abdullah'ın her fırsatta ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkinin önemine değinip, bu ilişkinin Orta Doğu'da istikrar için bir güç olduğunu söylediğini vurguladı.


Eski ABD Başkanı George Bush, Kral Abdullah'ın "aziz dostu" olduğunu söyledi. Baba Bush, onun dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin'in 1990'da Kuveyt'i işgaline karşı çıkılmasındaki rolünü asla unutmayacağını belirtti.
 

İngiltere Başbakanı David Cameron da Kral Abdullah'ın Suudi Arabistan'a uzun yıllar verdiği hizmetle hatırlanacağını kaydetti.
 

Cameron, Kral Abdullah'ın barışa bağlılığının ve farklı inançlara mensup kesimlerin birbirlerini anlamalarına yönelik çabalarının unutulmaması gerektiğini de vurguladı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna