Selahattin Demirtaş vikipedi yaşamı
Ana Sayfa »Biyografi » Selahattin Demirtaş vikipedi yaşamı

Selahattin Demirtaş vikipedi yaşamı

   

Selahattin Demirtaş vikipedi yaşamı

Selahattin Demirtaş kimdir, kaç yaşında ve nerelidir? Selahattin Demirtaş alevi mi? İşte Selahattin Demirtaş vikipedi yani yaşamı hakkında tüm detaylar.

Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ"ın Palu ilçesinde doğdu. Zaza kökenli siyasetçi olup, Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanı'dır. Babasının ismi Tahir, Annesinin ismi Sadiye'dir. ilkokul ve liseyi Diyarbakır'da bitirdi. Lise sonrasında 9 Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu"nda okumaya hak kazanan Demirtaş, iki yıl okuduğu bu bölümden politik gerekçeler nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı. Ardından bir kez daha girdiği üniversite yerleştirme sınavında Ankara Üniversite Hukuk Fakültesi"nde okumaya hak kazandı ve Ankara'ya taşındı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren Selahattin Demirtaş Avukat'tır. Öğretmen Başak Demirtaş ile Evli ve iki çocuk babasıdır. 2004 doğumlu Kürtçede “sevgili, aziz” anlamında “Delal" adında kızı ve 22 Temmuz 2007 doğumlu Kürtçede “yürekten gelen" anlamında “Dılda” adı verilen ikinci bir kızı daha oldu. Kardeşi Nurettin Demirtaş da aktif siyasetçidir.

3"ü erkek 7 kardeş olan Demirtaş kardeşlerden sadece Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP"nin eski Genel Başkanı Nurettin Demirtaş Üniversite eğitimini tamamlayamadı. Bir kız kardeşi avukat diğer 3 kız kardeşi üniversite eğitimlerini tamamlayarak öğretmen oldu. Diğer erkek kardeşi olan Süleyman Demirtaş tekstil mühendisi olarak çalışıyor.

Selahattin Demirtaş Nesrin Türküsü Kürtçe-TürkçeAnkara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş bir süre serbest bir süre kardeşi Aygül Demirtaş ile birlikte serbest avukatlık yaptı.

Demirtaş, 2006 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı yaptı.
 
Selahattin Demirtaş Demokratik Toplum Partisi'nin kapatılmasından sonra kurulan Barış ve Demokrasi Partisi'nin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde Gültan Kışanak ile birlikte başkanlık seçimlerini kazandı.
 
Eylül 2010 tarihinde, 2006 yılında yaptığı bir konuşmasında Abdullah Öcalan hakkında “Kürt sorununun çözümünde rolü değerlendirilmeli” açıklamasından sonra "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı; ancak hükmün açıklanması geri bırakılarak 5 yıl boyunca denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulması kararlaştırıldı.
 
12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkari'den aday olmuş ve seçilmiştir.

Selahattin Demirtaş Türkü Söylüyor - Porê Delalamın Sorê
 
22 Haziran 2014 tarihinde yapılan HDP Kongresi'nde Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP Eşbaşkanlığı'na seçilmiştir.
 
10 Ağustos 2014 tarihinde ilk defa cumhurbaşkanının halk tarafından belirleneceği cumhurbaşkanlığı seçiminde Halkların Demokratik Partisi'nden cumhurbaşkanı adayı olmuş ve % 9,76 oranında oy almıştır.

Selahattin Demirtaş; iyi düzeyde Zazaca, orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilmektedir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna