Metin Akpınar Vikipedi
Ana Sayfa »Biyografi » Metin Akpınar Vikipedi

Metin Akpınar Vikipedi

   

Metin Akpınar Vikipedi

Tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Akpınar kimdir nerelidir. İşte Metin Akpınar yaşamı hakkında tüm ayrıntılar.

Metin Akpınar 2 Kasım 1941'de İstanbul'un Aksaray Semtinde dünyaya geldi. Annesinin ismi Nadide, Babasının ismi Mustafa'dır. Metin Akpınar 54 yıllık evli. İşte Metin Akpınar'ın yaşam hikayesi...

Metin Akpınar; İbrahim Etem Kimyaevi"nin çalışanlarının lojmanı olan bir evde doğar. 12 yaşına kadar çocukluğu 8-10 hanenin yaşadığı o evde geçer. Metin Akpınar"ın babası Mustafa Bey kimyaevinde şeftir. Annesi Nadide Hanım ise ev hanımıdır. Metin Akpınar 1957"de Pertevniyal Lisesi"nde okurken Yeşil Sahne"de (Kızılay Kulübü"nün) sanatla tanışır. Yeşil Sahne"de ilk tiyatro eğitimini alan Metin Akpınar, 1962"de Türk Talebe Birliği"nde amatör olarak tiyatroya başlar. İki yıl sonra 1964"te Ulvi Uraz Tiyatrosu"nun sahnelediği "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" adlı oyunla profesyonel oyunculuğa geçer. Metin Akpınar, daha sonra arkadaşı Zeki Alasya"yı da Ulvi Uraz"a önerir. 1965"te Rıfat Ilgaz"ın "Hababam Sınıfı" adlı eserini sahneye koyar Ulvi Uraz Tiyatrosu. Metin Akpınar o dönemi şöyle anlatır: Ulvi hocamıza "Hababam Sınıfı"nı oynamak için çok baskı yaptık. Hatta Zeki Alasya"nın bununla ilgili bir defteri, yazdığı eskizleri bile vardı. 1965"te sahnelemeye başladığımız "Hababam Sınıfı" müthiş ilgi gördü. Ben oyunda Refüze Ekrem"i oynuyordum. İnek Şaban"ı bir kadın oynuyordu; Suzan Ustan.”
 

Tiyatrolarını kurmak için tahta kaşık boyadılar

Metin Akpınar ile Zeki Alasya, iyi arkadaş olmuştur bu arada. Başka birinin tiyatrosunda değil de kendi tiyatrolarını kurup orada oynamayı kafalarına koyarlar. Hatta bu gerçekleşinceye kadar aç kalmamak için tahta kaşık boyayıp turistik eşya mağazalarına satarlar. Efsane ikili Zeki-Metin"in temelleri o yıllarda atılır. Bir gün Beyoğlu"nda Haldun Taner"le karşılaşırlar. “Ne yapıyorsunuz?” diye sorar Haldun Taner. “Kendi tiyatromuzu yapıncaya kadar kaşık boyayıp satıyoruz” derler. “Peki satabiliyor musunuz?” diye sorar bu kez Haldun Bey. “Yooo” derler. Haldun Taner, “Benim bir oyunum var, onu birlikte yapalım” der. Böylece 1967"de Devekuşu Kabare; "Vatan Kurtaran Şaban" oyunuyla açılır. "Devekuşu Kabare" Kulüp 12"de 20 yıl kapalı gişe oynar. Devekuşu Kabare 1992"ye kadar devam eder. Bu arada 1970"lerde Zeki- Metin"li Ertem Eğilmez filmleri birbirini izler. Metin Akpınar; bir röportajında şöyle anlatır: “Gerçekten kaderdir. Benim babam bir kimyaevinde şefti, Zeki"nin babası da aynı yerde propaganda müdürüydü. Ben Aksaray"da oturuyordum, Zeki Şehzadebaşı"nda. İkimizin de annesinin ölümünde imam aynıydı! Zeki"nin anneciği de köşede oturup tüm dünyayı idare ederdi, benim anneciğim de...”
 

metin akpınarİlk sinema filmi Kemal Sunal için de bir ilk olan 1972'de Ertem Eğilmez'in çektiği başrollerinde Tarık Akan ve Filiz Akın'ın oynadıkları Tatlı Dillim olmuştur. Bu filmin ardından Zeki-Metin ikilisi olarak birçok filmde birlikte oynadılar. Zeki Alasya ile birlikte oynadığı toplumsal içerikli komedi filmleriyle tanınan aktör, “ Nereye Bakıyor Bu Adamlar ”, “ Davetsiz Misafir ”, “ Patron Duymasın ”, “ Köyden İndim Şehire ”, “Petrol Kralları ” gibi filmlerde rol aldı.
 

Metin Akpınar, Kemal Sunal ile birlikte oynadığı ve yönetmenliğini Sinan Çetin’in yaptığı “ Propaganda ” filmiyle adından söz ettirdi. Zeki Alasya ile birlikte yarattıkları şaşkın kahraman ikilisini geride bıraktığını açıklayan aktör, bundan sonraki kariyerine kendi başına devam etme kararı aldı.
 

metin akpınar kimdirMetin Akpınar, Müşfik Kenter, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak ve Zeki Alasya gibi emektar oyuncuların yer aldığı “ Güle Güle ” filminde ve yönetmenliğini Tunç Başaran’ın üstlendiği “ Abuzer Kadayıf ” adlı bir filmde de rol aldı. “Papatyam” adlı dizisinde oynamıştır.
 

Oynadığı Tiyatro Oyunları

Ulvi Uraz Tiyatrosu
Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım
 
Devekuşu Kabare Tiyatrosu
Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparımmetin akpınar vikipedi
Vatan Kurtaran Şaban
Astronot Niyazi
Ha Bu Diyar
Haneler
Keşanlı Ali Destanı
Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım
Aşk Olsun
Deliler
Geceler
Yasaklar
Beyoğlu Beyoğlu
Reklamlar
Dün Bugün

Metin Akpınar Oynadığı Filmler


Metin Akpınar Oynadığı Diziler

Aşkın Halleri (2012)

Papatyam (2009)

Çat kapı (2005)

Yerim Seni (1998)

Hastane (1993)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna