Mareşal Abdülfettah El Sisi Kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » Mareşal Abdülfettah El Sisi Kimdir

Mareşal Abdülfettah El Sisi Kimdir

   

Mareşal Abdülfettah El Sisi Kimdir

Mısır'da darbe yaparak Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden alan Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı, Mareşal Abdülfettah Said Hüseyin Halil el Sisi ( عبد الفتاح سعيد حسين خليل السيسي daha yaygın bilinen adıyla General Sisi 19 Kasım 1954'te Kahire'de doğdu. 1977'de Mısır Harp Okulundan mezun oldu. Sisi, 1977'de uzmanlık alanı tanksavar sistemleri ve havan topu sistemleri olmak üzere mekanize piyade taburunda subay olarak göreve başladı.

2008'de Kuzey Askeri Bölgesi-İskenderiye'nin kumandanı daha sonra da Askeri İstihbarat ve Keşif Şefi oldu. Sisi, Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi'nin en genç üyesiydi. 12 Ağustos 2012'de Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Muhammed Hüseyin Tantavi yerine Sisi'yi getirme kararını aldı. Sisi, ayrıca Mısır Bakanlar Kurulunda "Savunma Bakanı" görevini de üstlendi.

Temmuz 2013'te Mısır ordusu, Muhammed Mursi'ye ülkedeki siyasal krizi 48 saat içinde çözmesi için ültimatom verdi. 3 Temmuz 2013'te, Mursi'ye tanınan süreden biraz daha geç, Mısır ordusu, halk oylamasıyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi ve hükumetini devirerek anayasayı askıya aldı ve onun yerine Adli Mansur'u geçici cumhurbaşkanı atadı. Şiddete teşvik etmek ve toplumun huzurunu bozmak suçlarından yargılanan birçok Müslüman Kardeşler üyesinin de tutuklanması emredildi. Sisi, televizyonda cumhurbaşkanının "Mısır halkının taleplerini karşılamayı beceremediğini" duyurdu ve anayasanın askıya alınacağını bildirdi.

27 Ocak 2014 tarihinde Mısır ordusunda mareşalliğe yükseltildi ve seçimlerde Cumhurbaşkanlığına aday olabilmek için istifasını sundu.

26, 27 ve 28 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, sayılan yaklaşık 23 milyon oy üzerinden 22 milyon oy alarak (Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılımın %40 olduğu seçimlerden %97 oy alarak) cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı.

Geçmişi ve askeri eğitimi
* Genel komuta ve Kurmay Subay Kursu, Mısır Komuta ve Kurmay Subay Akademisi, 1987

* Genel komuta ve Kurmay Subay Kursu, Komuta ve Kurmay Subay Akademisi, İngiltere, 1992

* Muharebe Kursu, Lisansüstü Harp Akademisi Bursu, Nasır'ın Askeri Bilimler Akademisi, Mısır, 2003

* Muharebe Kursu, ABD Kara Harp Akademisi, Amerika, 2006

Komutası
* 42. Mekanize Taburu
* 94. Bağımsız Mekanize Tugayı
* Suudi Arabistan Krallığı Askeri Ataşesi
* 23 Mekanize Tümen Komutanı ( Üçüncü Saha Ordusu-Süveyş )
* Kuzey Askeri Bölgesi Kurmay Başkanı
* Kuzey Askeri Bölgesi Kumandanı
* Mısır Savunma Bakanlığı Askeri İstihbarat Keşif Müdürlüğü
* Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı
* Mısır Savunma Bakanı
* Mısır Silahlı Kuvvetleri Yüksek Konseyi Başkanı

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna