İrfan Fethi Gemuhluoğlu Kimdir
Ana Sayfa »Biyografi » İrfan Fethi Gemuhluoğlu Kimdir

İrfan Fethi Gemuhluoğlu Kimdir

   

İrfan Fethi Gemuhluoğlu Kimdir

İrfan Fethi Gemuhluoğlu  İstanbul Göztepe"de, Arapkirli bir ailenin çocuğu olarak 1923 yılında doğdu. Babası Mustafa Neşet Efendi, annesi Fatma Saniye Hanım"dır. Çocukluğu son Osmanlı aydınlarının yaşadığı Erenköy ve Göztepe"de geçti. Kişiliğinde ailesinin ve yakın çevresinin büyük rolü olmuştur. Haydarpaşa Lisesi"ni bitirdikten sonra İstanbul Hukuk Fakültesi"ne devam etmiştir. Bilahere İstanbul"da muhtelif okullarda Türk Dili ve Edebiyatı hocalığı yaptıktan sonra Spor Sergi Sarayı Müdürlüğü görevini yürüttü. Bir müddet Almanya"da serbest gazetecilik yaptıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı"nda özel kalem müdürlüğünde bulundu.

İstanbul ve Ankara"da Odalar ve Borsalar Birliği Basın Müşavirliği görevinde de bulunan Gemuhluoğlu, bir çok vakıf ve derneğin kurucu üyeliği ve danışmanlığını yapmıştır.

Daha sonra kuruluşunu yaptığı Türk Petrol Vakfı"nın sekiz yıl süreyle genel sekreterliğini yürütmüştür. 5 Ekim 1997 tarihinde İstanbul"da vefat eden Fethi Gemuhluoğlu, Sahrayı Cedid Mezarlığında medfundur.

" Yurdumuzda sanatla başladı yabancılaşma,sanatla kalkacağız ayağa! "

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna