İhsan Süreyya SIRMA Kimdir?
Ana Sayfa »Biyografi » İhsan Süreyya SIRMA Kimdir?

İhsan Süreyya SIRMA Kimdir?

   

İhsan Süreyya SIRMA Kimdir?

Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA, 10 Temmuz 1944 yılında, Siirt"in Pervari ilçesinde doğdu. İlk öğrenimini Pervari"de yaptıktan sonra; Orta ve lise öğrenimini Siirt"te tamamladı. 1962 yılında girdiği Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi"ni, 1966 yılında bitirdi. Üniversite öğrenimi sırasında, bir müddet Batman"da, Türk Petrollerinde işçi, bir müddet de Diyanet İşleri Başkanlığı"nda memur olarak çalıştı.
 
Üniversite mezuniyetinden sonra, orta öğrenimini yapmış olduğu Siirt Lisesi"ne öğretmen olarak atandı. 1967 baharında, devlet doktora burs sınavını kazanarak, İslâm Tarihi dalında doktora yapmak üzere Fransa"ya gitti. Paris"te, College de France"da Prof. Dr. Jacques Berque"le başladığı doktora öğreniminin yan çalışmaları içerisinde, Arapça öğrenimi için 1969-1970 ders yılında Tunus"ta bulundu; ve Zeytuna Üniversitesi"nde, Arapça"nın yanı sıra, Büyük sosyolog Fadıl b. Aşur"un derslerine devam etti.
 
1973"te“İslâmî İlimler” dalında doktor olarak Türkiye"ye döndü. 1973-74 ders yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünde İslam Tarihi hocalığı yaptı. 1974 yılında Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesinde İslam Tarihi Doktoru olarak göreve başladı. 1980 yılında Doçent, 1989 yılında Profesör oldu. 1993 yılında naklen Sakarya Üniversitesine geçti; ve 1995 yılına kadar bu Üniversitenin İlahiyat Fakültesinde İslam Tarihi öğretim üyeliği yaptı; ve aynı yıl zorla bu üniversiteden emekli edildi. 1995-1997 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu.

İslam Tarihi dalında 30 kitabı, ve 200"ü aşkın ilmî makalesi yayınlandı. Ulusal, ve uluslar arası bir çok konferansa katılarak tebliğler sundu; Zaman, Yeni Devir, Milli Gazete, Yeni Şafak gibi gazete; ve İslâm Mecmuası, Yeni Dünya, Bilgi ve Hikmet, Tarih Dergisi, Tarih Enstitüsü Dergisi, Tarih ve Toplum gibi değişik dergilerde, tarihle ilgili makaleler yazdı. Kanal 7"de dört seneyi aşkın bir süreyle “Seyahatnâme” adı altında tarih programları yaptı. Kendi alanındaki araştırmalarını takip edip sürdürecek derecede Fransızca, İngilizce, Arapça, ve Farsça bilmektedir.

" Hiçbir değere sahip olmayan birisinden, birilerinin değerlerine saygı göstermesi beklenemez! "

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna