1. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi
Ana Sayfa »Biyografi » 1. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi

1. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi

   

1. Ahmet Kimdir? Hakkında Kısaca Bilgi

1. AHMET, (1590-1617), on dördüncü Osmanlı padişahı. III. Mehmet"in oğludur. Manisa"da doğdu. 1603′te babasının ölümü üzerine tahta çıktı. Tahta çıktığında o güne kadar süregelen, padişah oğullarından büyük evladın tahta geçmesi geleneğini bozarak, hanedanın en bü­yük erkek bireyinin tahta geçmesi kuralını koydu. Daha önceki padi­şahların aksine kardeşi şehzade Mustafa"yı da öldürtmedi. I. Ah­met padişah olduğunda, Osmanlı­lar doğuda Safevilerle, batıda da Avusturya"yla savaşıyordu. Padi­şah doğuya destek yolladıysa da savaşın kaybedilmesini engelleye­medi.

Şah Abbas yönetimindeki Safeviler, Osmanlı ordusunu yene­rek geri püskürttüler, Gence ve Şirvan"ı aldılar. Avusturya savaş­larına ise 1606 yılında yapılan Zitvatorok Antlaşması ile son verildi. Antlaşmaya göre Osmanlı devleti­nin Avusturya üzerindeki üstünlü­ğü son buluyor, İki devlet eşit du­ruma geliyordu.

I. Ahmet dönemin­de Osmanlıların en Önemli sorunu ülke içinde patlak veren Celali Ayaklanmalarıydı. Devleti güç du­ruma düşüren bu ayaklanmaları bastırma görevi Kuyucu Murat pa­şaya verildi. Anadolu"ya yayılmış olan celali ayaklanmaları kanlı bir şekilde bastırıldı.

Donanmayı güçlendirmek için yeni gemiler yaptıran I. Ahmet aynı zamanda kendinden önce Fransa İngiltere ve Venedik"e verilen kapütülasyonları da yeniledi.

Benzer haklar hollandaya da verildi. Henüz 28 yaşındayken bir mide hastalığından öldü. Ünlü Sultanahmet camii ve külliyesi onun adına yaptırıldı.Cirit ve ava meraklı olan 1. Ahmet Bahti mahlasıyla şiirler yazdı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna